Febril acil servis hastalarında triaj 'quick SOFA skoru'nun prognostik değeri; Kesitsel bir çalışma
Prognostic value of triage quick SOFA score on emergency service patient who have fever; An observational study
- Tez No: 510360
- Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY ERAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Amaç: Sepsis tanısında ve sonlanımı öngörmede kullanılacak altın standart bir test veya skor mevcut değildir. Bu çalışmanın amacı; son kılavuzda acil servislerde kullanımı önerilen, gerek acil servisler triaj alanında triaj çalışanları tarafından ve gerekse acil serviste çalışan hekimler tarafından kullanılan qSOFA skorunun hastanın prognozunu belirlemedeki değerini ve bu skorlamanın bilinen diğer skorlama sistemleri ile karşılaştırmalarının yapılmasıdır. Method: Bu gözlemsel, analitik çalışma Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Acil Tıp Anabilim Dalı Acil Servisine 15 Mayıs 2017 - 15 Eylül 2017 tarihleri arasında acil servis triaj alanına başvuran, infrared vücut ısısı ölçümlerinde ateşi 37.5°C ve üzeri olan 818 hasta dahil edilerek yapılmıştır. 18 yaş altı, gebe, izinsiz terk, tedavi ve yatış reddi, tekrar başvurular nedeniyle 47 hasta çalışmadan çıkarıldı. Kalan 771 hastada qSOFA, SIRS ve dikotomize edilmiş triaj kategorilerinin tüm yatış, yoğun bakım yatış, 1 haftalık mortalite ve 1 aylık mortaliteyi göstermedeki etkileri incelenmiştir. Bulgular: Çalışmaya alınan 771 hastanın 426'sı (%55.3) erkek, 345'i (%44.7) kadın; 2'sinin (%0.3) triaj kategorisi 1, 91'inin (%11.8) triaj kategorisi 2, 407'sinin (%52.8) triaj kategorisi 3, 259'unun (%33.6) triaj kategorisi 4, 12'sinin (%1.6) triaj kategorisi 5'tir. Dikotomize edilmiş triajda triajı 1 – 2 - 3 olan hastalar pozitif (500 hasta), 4 - 5 olanlar negatif (271 hasta) kabul edildi. Çalışmaya alınan 771 hastanın 723'ünün (%93.8) qSOFA'sı negatif, 48'inin (%6.2) qSOFA'sı pozitif; 269'unun (%34.9) SIRS değeri negatif, 502'sinin (%65.1) SIRS değeri pozitif bulunmuştur. Çalışmaya alınan 771 hastanın 595'i (%77.2) başvuru sonucunda taburcu olmuş, 175'i (%22.7) hastaneye yatırılmış, 1'i (%0.1) acil serviste ölmüştür. 34 (%4.4) hasta yoğun bakıma yatırılmıştır. 763'ünün (%99) 1. hafta mortalitesi negatif olup, 8'inin (%1) 1. hafta mortalitesi pozitiftir. Çalışmaya alınan 771 hastanın 744'ünün (%96.5) 1. ay mortalitesi negatif olup, 27'sinin (%3.5) 1. ay mortalitesi pozitiftir. Sonuç: Çalışmada qSOFA'nın triaj alanında tarama testi olarak kullanılmasının gerekli olmadığı, dikotomize edilmiş triaj verilerinin tüm yatış ve mortaliteyi belirlemede qSOFA ve SIRS kadar etkili olduğu, qSOFA sepsis riski yüksek hastalarda mortaliteyi öngörmede kullanılabilir olduğu, SIRS acil servislerde sepsis riski düşük hastalarda sepsisi dışlamak için halen kullanılabilir bir kriter olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Backround: There is no gold standard test or score to be used in the diagnosis or termination of sepsis. The aim of this study is to demonstrate the value of qSOFA score which is recommended for using in emergency services in the final guideline, by the triage staff in the triage field, and also by the emergency care physicians, in determining the prognosis of the patient and to compare these scoring with other known scoring systems. Methods: This observational, analytical study was applied to 818 patients who referred to the emergency room triage area, in Akdeniz University Faculty of Medicine, Department of Emergency Service, between 15 May 2017 – 15 September 2017. Patients with fever > 37.5 C in infrared body temperature measurements were included in the study. 47 patients who were under the age of 18, pregnant, refused treatment and leaved hospital without permission and multiple referrals to the hospital were removed from study. The effects of qSOFA, SIRS and dichotomized triage categories on all hospitalization, intensive care hospitalization, 1st week mortality and 1st month mortality in 771 patients were evaluated. Results: Of the 771 patients, 426 (55.3%) were male and 345 (44.7%) were female. Triage categories of the patients were; category 1 in 2 patients (0.3%), category 2 in 91 patients (11.8%), category 3 in 407 patients (52.8%), category 4 in 259 patients (33.6%) and category 5 in 12 patients (1.6%). Patients with triage 1 – 2 - 3 in dichotomized triage were considered positive (500 patients) and those with triage 4 - 5 were negative (271 patients). 723 (93.8%) of 771 patients had negative qSOFA, 48 (6.2%) had positive qSOFA; SIRS value of 269 patients (34.9%) was negative and SIRS value of 502 patients (65.1%) was positive. 595 (77.2%) of 771 patients were discharged from hospital, 175 (22.7%) were hospitalized and 1 (0.1%) died in the emergency department. 34 (4.4%) patients were hospitalized in intensive care unit. 763 patients (99%) had negative 1st week mortality and 8 (1%) had positive 1st week mortality. 744 patients (96.5%) had negative 1st month mortality and 27 (3.5%) had positive 1st month mortality. Conclusion: We found that qSOFA is not required to be used as a screening test in triage area, dichotomized triage data is as effective as qSOFA and SIRS in determining all hospitalization and mortality, qSOFA can be used for predicting mortality in patients with high-risk of sepsis, SIRS is still a criteria for excluding sepsis in patients with low risk of sepsis in emergency departments.