Alzheimer demanslı bireylerde sanal gerçeklik uygulamasının denge, kas kuvveti ve düşme üzerine etkisi
The effect of virtual reality application on balance, muscle strenght and fall in alzheimer demented individuals
- Tez No: 510367
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERAL SERTEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışma AD'li bireylerde Nintendo Wii sanal gerçeklik uygulamasının kas kuvveti, denge ve düşme riski üzerine etkilerini incelemek amacıyla planlandı. Çalışmamıza Karaman Ahmet Mete Huzurevi Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi'nde kalan gönüllü, hafif veya orta şiddette AD tanısı almış 65-80 yaş arası toplam 32 birey dahil edildi. Bu bireyler basit randomizasyon yöntemi ile eğitim grubu ve kontrol grubu olmak üzere 2 gruba ayrıldı. Eğitim grubuna 1 seans 30 dk, haftada 2 kez, 6 hafta boyunca Nintendo Wii sanal gerçeklik cihazıyla denge ve aerobik egzersizler gibi farklı kategorilerden, hastaların ilgi alanlarına göre seçilen oyunlarla eğitim verildi. Kontrol grubuna ise, bu süre boyunca herhangi bir uygulama yapılmadı ve rutin medikal tedavilerine devam edildi. Eğitim grubu, eğitime başlamadan önce ve eğitim bittikten sonra değerlendirildi; kontrol grubu ise ilk değerlendirmenin ardından 6. hafta sonunda tekrar değerlendirildi. Değerlendirmede bireylerin sosyodemografik bilgileri, Mini Mental Durum Testi (MMDT), Diz Ekstansiyon Kas Kuvveti, Tinetti Denge ve Yürüme Değerlendirme Testi (TDYDT), Süreli Kalk ve Yürü Testi (SKYT), Tinetti Düşme Etkinlik Ölçeği (TDEÖ), Yürüme Hızı Ölçümü Testi (YHÖT), 5 Defa Oturup Kalkma Testi sonuçları kaydedildi. Kontrol grubunun yaş ortalaması 73.13 ± 3.54, eğitim grubunun yaş ortalaması ise 73.75 ± 5.16' ydı.
Özet (Çeviri)
This study was planned to investigate the effects of Nintendo Wii virtual reality practice on muscle strength, balance and fall risk in AD subjects. My study included 32 volunteers from the Karaman Ahmet Mete Nursing Home Geriatric Care and Rehabilitation Center, who were diagnosed with mild to moderate AD and 65 to 80 years of age. These individuals were divided into two groups as training group and control group by simple randomization method. The training group was trained in different categories, such as balance and aerobic exercises with Nintendo Wii virtual reality device for 1 seance 30 minutes, 2 times a week for 6 weeks and selected games according to the interests of the patients. For the control group, no treatment was performed during this period and routine medical treatment was continued. The training group was evaluated before the training started and after the training was finished; the control group was reevaluated at the end of the 6th week after the initial evaluation. Sociodemographic information of the individuals, Mini Mental State Test (MMST), Knee Extension Muscle Force, Tinetti Gait and Balance Test (TGBT) , Timed-Up and Go Test (TUG), Tinetti Falls Efficacy Scale (FES), Gait Speed Measurement Test and 5 Times Sitting Test results were recorded. The average age of the control group was 73.13 ± 3.54 and the average age of the education group was 73.75 ± 5.16.