Ailevi akdeniz ateşi (FMF) olan bireylerde ağrı ve imgelemenin değerlendirilmesi
Assessment of imagery ability and pain in patients with familial mediterranean fever
  1. Tez No: 510366
  2. Yazar: ALBİNA ALİKAJ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURCU DİLEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Çalışmanın amacı, Ailevi Akdeniz Ateşi (FMF) olan bireylerin hareket imgeleme seviyelerini ve bunun ağrı ile ilişkisini değerlendirmektir. FMF tanısı konulmuş 18-65 yaş aralığındaki 30 kişi çalışmaya dahil edildi. FMF'e ilişkin klinik özellikler kaydedildi. Bireylerin imgeleme yeteneği hareket imgeleme anketi (HİA-3) ile, ağrı, McGill Ağrı soru formu ile, ve ağrıyı felaketleştirme düzeyleri ise Ağrıyı Felaketleştirme Ölçeği (AFÖ) ile değerlendirildi. Katılımcıların yaş ortalamaları 32,37±11 yıl, vücut kitle indeksleri (VKİ) 24,39±6,1 kg/m2 olarak belirlendi. Bireylerin tanı yaşı ortalamasının 22,20±14,71 yıl, hastalık süresinin ortalamasının 10,17±,69 yıl olduğu tespit edildi. Ağrının duyusal, algısal, özelliğine göre ağrıyı nitelerken kullanılan ifadeler sıklık sırasıyla; yorucu, kramp, dayanılmaz, yayılan, zonklayan, sızlayan, hissizleştiren, bulantı, kusma ve sıcak idi. Bireyler, zamana göre ağrı karakteristiğini 'ritmik, periyodik, aralıklı olarak' tanımladı. Bireylerin %80'i 'şu andaki' ağrıyı 'hafif' olarak belirtti. Ağrının 'en kötü halini' ise %56,6'si 'dayanılmaz', %20'si 'çok şiddetli' olarak bildirdi. AFÖ'nun toplam skorunun ortalaması 23.27±12.52 olup diğer romatizmal hastalıklarla benzer şekilde, felaketleştirme sınırının altında bulundu. HİA-3'ün, içsel görsel imgelemenin ortalaması 13.84±5.31, dışsal görsel imgelemenin ortalama puanı 12.41±4.79, kinestetik imgeleme ortalama puanı ise 14.99±4.51 olarak saptandı. Kinestetik imgeleme skoru, dışsal görsel imgelemeden istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to assess the movement imagery ability and pain in individuals with Familial Mediterranean Fever (FMF). A study group aged between 18-35 years, 30 individuals, who were diagnosed with FMF were included in the study. Demographic data was recorded. Movement imagery ability was assessed with Movement Imagery Questionnaire-3 (MIQ-3). Pain was assesed with McGill Pain Questionnaire; catastrophizing was assessed with Pain Catastrophizing Scale (PCS). Mean age of the individuals was 32,37±11 year and mean score of the Body Mass index (BMI) was 24,39±6,1 kg/m2. Mean age of diagnosis was 22,20±14,71, mean score of the disease duration 10,17±,69 year. Individuals with FMF reported pain descriptors from both sensory and affective such as“tiring”,“cramp”,“unbearable”,“spreading”,“shooting”,“numb”,“nauseating”and“hot”. Described pattern of pain was 'rhythmic periodic intermittent'.“Pain right now”was described %80 as 'mild' and 'pain at its worst' was described %56,6 as 'excruciating' and %20 as 'horrible'. The mean total PCS score was 23.27±12.52 and was similiar with other rheumatic diseases. Internal visual imagery (IVI) mean score was 13.84±5.31, external visual imagery (EVI) mean score was 12.41±4.79 and kinesthetic imagery (KI) mean score was 14.99±4.51. The kinesthetic imagery score was statistically significantly higher than the external visual imagery.