İntestinal bariyer ve fonksiyon yetmezliğinin kanser kaşeksisindeki rolü
The role of intestinal barrier and function deficiency in cancer cachexia
- Tez No: 510386
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMİL BİLİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Kanser günümüzde 2. en sık ölüm sebebi olup son dönem kanser hastalarında ölümle-rin en az %50'si kansere bağlı kaşeksiye sekonderdir. Kaşeksi doğal bir süreç mi yoksa bir komplikasyon mu halen net aydınlatılamamış olup hastalarımızın yaşam kalitesini son derece bozmakta ve yaşam sürelerini ciddi oranda kısaltmaktadır. Klinik pratiği-mizde kanser hastalarında kemoterapi süresince bilinmeyen bir zamanda kilo kaybının başladığı ve birçok hastada da bu kaybın durdurulamaz olduğunu görüyoruz. Bu se-beple bazalde kilo kaybını tahmin edecek belirteçlere kuvvetle ihtiyaç duymaktayız. İnce bağırsaklar bir insanın beslenmesini düzenleyen en önemli organımızdır. Gerek kanserin kendisi gerekse kemoterapiler ince bağırsaklar üzerine olumsuz etkileri ol-maktadır, bu bağlamda kemoterapiye başlıyacağımız hastalara bazalde ince bağırsak fonksiyonlarını ölçerek kilo kaybını öngörmede prediktif bir faktör olup olmadığını araştırmayı amaçladık. GEREÇ VE YÖNTEM: Onkoloji servisine kanser tanısıyla dosya açılıp takip edilen 64 hasta çalışmaya dahil edildi. Kanser kemoterapisine başlamadan önce her hasta-mızdan rutin kan örneklerini alarak -80Cº de sakladık. Çalışılan parametreler arasında serum albumin, protein, TRAF-6 düzeylerine, serüloplazmin, transferrin, serum sitru-lin düzeyine ve yüksek sensitif (hs)-CRP düzeyine baktık. BULGULAR: Çalışmamıza dahil edilme kriterlerimize uyan 64 hastanın 48'i (%75) kadın, 16'sı (%25) erkek hasta iken, 21 kişilik kontrol grubunun ise 7'si (%33) erkek, 14'ü (%67) kadın idi. Hasta grubunun yaş ortalaması 60±17, kontrol grubunun yaş ortalaması 46±16 idi. Çalışma süresince hastalardan 28 kişi (%56) hayatta iken, 36 kişi (%44) exitus oldu. Hastalar kemoterapi sonrası kilolarına göre takip edildiğinde ke-moterapi sonrası kilo kaybı olan hastaların bazal serum sitrüllin düzeyleri ile istatis-tiksel olarak anlamlı ilişki bulundu. Sitrülin düzeyi ile kilo değişimi arasında negatif bir korelasyon saptandı. Cox regresyon analizinde çalışma parametrelerimizden hs-CRP ve serum sitrülin düzeyleri ile genel sağkalım arasındaki ilşki anlamlı olarak bu-lundu (p değeri sırası ile 0.02 ve 0.008). SONUÇ: Çalışmamızın primer sonucunu karşıladığını, literatürde ilk kez bazal intes-tinal fonksiyon ölçümü ile kanser hastalarında kilo kaybı arasında bir ilişkinin oldu-ğunu ortaya koymuş olduk. Her ne kadar bazı eksiklikler olsa da bu sonuçlar sonraki prospektif dizaynlara fikir vererek, kanser hastalarında kaşeksinin hangi dönemde net olarak başladığını prediktive edecek bir marker olarak sitrülinin kullanılabileceği ve belki de tedavi yanıtında sitrülinin bir başarı ölçütü olarak kullanılabileceği fikrini bize vermiştir ANAHTAR KELİMELER: Kanser kaşeksisi, ince bağırsak fonksiyonları, sitrulin, serüloplasmin, transferrin.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION AND PURPOSE: Cancer is the second most common cause of death in our present time; and at least 50% of the recent deaths in cancer patients are secondary to cachexia due to cancer. It has not been enlightened yet whether cachexia is a natural process or a complication; and severe decrease the quality of life of our patients and shorten their lifespan at. In clinical practice, we see that weight loss starts at an uncertain time during chemotherapy in cancer patients, and this loss cannot be stopped in many patients. For this reason, we strongly need predictive markers that will predict the basal weight loss. Small intestines are the most important organ that regulated the nutrition of a person. Both the cancer itself and the chemotherapies leave negative effects on small intestines. In this respect, we aimed to investigate whether measuring small intestine functions at basal level might be a predictive factor in fore-seeing weight loss in patients for whom we planned chemotherapy. MATERIAL AND METHOD: Sixty-four patients who were diagnosed with cancer and who were followed up in the oncology service were included in the study. Before we started cancer chemotherapy, we stored the blood samples that were taken in rou-tine examinations of our patients at -80Cº. Among the parameters we investigated, we checked the serum albumin, protein, TRAF-6 levels, ceruloplasmin, transferrin, serum citrulline level and high sensitive hs-CRP level. FINDINGS: Forty-eight of the 64 patients (74%) who met the inclusion criteria for our study were female patients; 16 were male patients (25%); and 7 patients (33%) of the control group consisting of 21 patients were male, and 14 (67%) were female pa-tients. The mean age of the patients was 60.17±17.19, and the mean age of the control group was 46.68±16.96. During the course of the study, 28 patients (56%) survived and, 36 patients (44%) died. When the patients were followed-up according to their weights after the chemotherapy, a statistically significant relation was detected be-tween the basal serum citrulline levels in the patients who had weight loss after chem-otherapy. A negative correlation was detected between the citrulline level and weight change. In Cox regression analysis, we determined that the relation between hs-CRP and serum citrulline levels, which were among our working parameters, and general survival was significant (p value 0.02 and 0.008, respectively). RESULT: When the primary result of the present study of ours was considered, we showed, for the first time in the literature that there is a relation between the basal intestinal function measurement and the weight loss in cancer patients. Although there are several missing points, these results will inspire future prospective designs; and the results have given us the idea that citrulline may be used as a marker to predict the onset of cachexia in cancer patients in a clear manner; and perhaps citrulline may be used as a measurement of success of the response to treatment. KEYWORDS: Cancer cachexia, small intestine functions, citrulline, ceruloplasmin, transferrin.