Tıkanma ikteri modeli oluşturulan ratlarda gelişen bakteriyel translokasyona nitrik oksit ve glutamin'in etkileri
The effects of nitric oxide and glutamine on bacterial translocation in obstructive jaundice
  1. Tez No: 156662
  2. Yazar: BANU BIYIKLI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. İBRAHİM ASTARCIOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
ÖZET Bakteriyel translokasyon, normal GIS florasının değişmesi, hücresel bağışıklığın bozulması ve barsakta iskemik mukozal hasar sonucu, intestinal sistem bariyer fonksiyonun bozulması ile bakteri ve endotoksinlerin mezenterik lenf nodlarına, portal veya sistemik dolaşıma geçmesi olayıdır. Bu olay, son yıllarda sepsis ve multipl organ yetmezliğinin en önemli nedeni olarak düşünülmektedir. Yapılan klinik ve deneysel çalışmalarda, tıkanma sarılığı tablosunda mezenterik lenf nodülleri, karaciğer ve dalakta bakteriyel translokasyon insidansının arttığı gösterilmiştir.Ancak bu klinik tablonun, translokasyon veya mukozal hiperpermeabiliteye nasıl katkıda bulunduğu netlik kazanmamıştır. Bu deneysel çalışmada, tıkanma sarılığı oluşturulan Wistar ratlarda nitrik oksit donorü L-Arginine, İNOS inhibitörü Aminoguanidine, non- spesifik NOS inhibitörü L-NAME ve bir amino asit olan Glutamin 'in bakteriyel translökasyona etkileri incelendi. Herbirinde 7'şer ratın bulunduğu 1 kontrol ve 7 tedavi grubu oluşturuldu. Koledok ligasyonu sonrası postoperatif 7 gün boyunca kontrol grubuna serum fizyolojik, tedavi gruplarına da 0.4 g/kg Glutamin, 10mg/kg L-NAME, 10 mg /kg Aminoguanidine, 10 mg /kg L-Arginine, 0.4 g/kg Glutamin + 10 mg /kg L- NAME, 0.4 g/kg Glutamin + 10 mg /kg Aminoguanidine, 0.4 g/kg Glutamin + 10 mg /kg L-Arginine uygulandı. Operasyondan 1 hafta sonra kan ve doku örnekleri alınarak ratlar sakrifiye edildi. Aerobik ve anaerobik kültürler için alınan mezenterik lenf nodları, terminal ileum, KC ve dalaktan yaklaşık 0.5 gr'lık biopsi örnekleri, 37 °C 'de inkübe edilen plaklar 24 ve 48. saatlerde üremeleri kontrol edilerek kantitatif olarak incelendi. Biyokimyasal olarak alınan kan örneklerinde Total Bilurubin.Direkt Bilurubin,AST,ALT,ALP,GGT, total gutatyon ve nitrotirozin düzeyleri kantitatif olarak incelendi. Ayrıca KC dokusunda da total glutatyon ve nitrotirozin düzeyleri kantitatif olarak incelendi.Histopatolojik olarak terminal ileum spesimenlerinde villuslarda ortalama yükseklik ve birim uzunluk başına düşen villus sayısı kantitatif olarak değerlendirildi. Deney sonucunda; tıkanma sarılığı tablosunun 7.gününde, bakteriyel translokasyonun gerçekleştiği gösterildi. Tıkanma sarılığı tablosunda Kupffer hücrelerinden salınımının arttığı bilinen ve sistemik proinflamatuar bir sitokin olan NO üretiminin, L-NAME ile non-spesifik inhibisyonunun, bakteriyel translökasyona etkisi olmadığı görülmesine karşın, indüklenebilir formunun aminoguanidine ile spesifik inhibisyonunun, bakteriyel translokasyonda belirgin artışa neden olduğu saptandı. Bununla birlikte, NO üretiminin, donörü olan L-arginin ile desteklenmesinin ise bakteriyel translokasyonda belirgin azalma sağladığı izlendi. Non-esansiyel bir amino asit oup gastrointestinal sistem, immun sistem ve epitel hücreleri gibi hızlı bölünen hücreler için major prekürsör ve DNA sentezi için önemli bir öncül olan glutaminin de, L-arginin gibi bakteriyel translokasyon u anlamlı olarak azalttığı saptandı. Aynı zamanda, tıkanma sarılığında gelişen bakteriyel translokasyon mekanizmasında önemli işlevi olan, intestinal mukozal bütünlüğün korunmasının, NO inhibisyonu ile anlamlı bir ilişkisi saptanmadı. Buna karşılık, L-arginin ile NO üretiminin indüklenmesi ve enterositlerin en önemli enerji kaynağı olan glutamin desteğinin intestinal mukozal bütünlüğün devamı açısından, anlamlı oranda koruyucu etkisi olduğu izlendi. Bu bulgular ışığında tıkanma sarılıklı hastalarda, glutamin ve L-arginin ile desteklenen tedavi modalitelerinin intestinal mukozal bariyer fonksiyonun korunmasında ve bakteriyel translokasyonun tetiklediği septik komplikasyonların önlenmesinde faydalı bir seçenek olabileceği ortaya çıkmıştır. Fakat bu verilerin klinik araştırmalarla desteklenmesi gerektiği kanısındayız.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Bacterial translocation is the phenomenon that involves the portal or systemic circulation of bacteria and endotoxins within lymphatic nodes, as a result of the mutation of the normal GIS flora, the deterioration of cellular immunity or the occurrence of an ischemic mucousal damage in the intestines This phenomenon is recently considered as the most important reason for sepsis and multiple organ deficiencies. During the clinical and experimental studies, it was noted that the lymphatic nodules, in the obstructive jaundice scale, and bacterial translocation incidence have increased on the obstructive jaundice scale. However, the contribution of this clinical scale to translocation or mucousal hypermeability, could not be clarified. In this experimental study, the bacterial effects of nitric oxide donor L-Arginine, iNOS inhibitor Aminoguanidine, non-specific NOS inhibitor L-NAME and Glutamine, which is a type of amino acid, on the Wister rates on which obstructive jaundice was formed, were examined. During this study, 1 control and 7 treatment groups, each having 7 rates was formed. Throughout 7 post-operation days after coledoc ligation, the control groups were administered serum physiologic, and the treatment groups were administered 4 g/kg Glutamin, 10 mg /kg L-NAME, 10 mg /kg Aminoguanidine, 10 mg /kg L-Arginine, 0.4 g/kg Glutamin + 10 mg /kg L-NAME, 0.4 g/kg Glutamin + 10 mg /kg Aminoguanidine, 0.4 g/kg Glutamin + 10 mg /kg L-Arginine. Blood and tissue samples were raken and the rates were sacrified one week after the operation. The reproduction rates at 24th and 48th hours of mesenteric lymphatic nodes taken for aerobic and anaerobic cultures, terminal ileum, KC and approximately 0.5 grams of biopsy samples taken from the spleen, plaques incubated at 37 C, were checked and quantitatively examined. In the blood samples that were taken for biochemical purposes, the Total Bilurubin, Direct Bilurubin, AST, ALT, ALP, GGT, total Glutation and Nitrotirozin levels were quantitatively examined, total Glutation and Nitrotirozine levels in the KC tissues were also quantitatively examined. Histopathologically, in terminal ileum specimen villus, the quantity of villus per average height and unit length, was quantitatively evaluated. At the end of the experiment, it was observed that the obstructive jaundice has increased the bacterial translocation on the 7th day. It was also observed that in the obstructive jaundice scale, although the generation of NO, which is a systemic proinflammatory citokin, which is known to have an increased (emission - salınım) from the Kupffer cells, L-NAME and non-specific inhibition did not affect bacterial translocation; it was also determined that the specific inhibition of its inducible form with aminoguanidine, caused an evident increase in the bacterial translocation. On the other hand, it was also determined that its reinforcement with L-arginine, which is a donor of NO generation, caused an evident reduction in bacterial translocation. Meanwhile, it was also observed that glutamine, which is a non-essential amino acid, and which is a major precursor for oup gastro-intestinal system, immune system and rapidly divided cells such as epitel cells, and which is a significant antecedent for the DNA synthesis, causes a substantial reduction on bacterial translocation, similar to L-arginine. Concurrently, a significant relationship between the safeguarding of the intestinal mucousal integrity, which has an important function in the bacterial translocation mechanism developed in the obstructive jaundice, and NO inhibition, could not be identified. On the other hand, it was noted that the induction of L-arginine and NO generation, and the support of glutamine, which is the most significant source of energy for enterosites, provide a significant protective effect on the continuity of the intestinal mucousal integrity. In light of these findings, it has been determined that in patients with obstructive jaundice, treatment modalities reinforced with glutamin and L-arginin, may offer a beneficial alternative in the protection of the intestinal mucousal barrier function and in the prevention of septic complications triggered by bacterial translocation. However, we believe that these findings should be further supported by clinical researches.