Polikistik over sendromunda düzenli kefir tüketiminin intestinal mikrobiyota ve oksidatif stres üzerine etkisi
Effect of regular kefir consumption on intestinal microbiota and oxidative stress in polycystic ovary syndrome
  1. Tez No: 833787
  2. Yazar: MERVE ESRA ÇITAR DAZIROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİLÜFER TEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 227
Özet
Bu çalışma, kefir tüketiminin polikistik over sendromu (PKOS) olan kadınlarda oksidatif stres ve intestinal mikrobiyota üzerindeki etkilerini değerlendirmek amacıyla planlanmış ve yürütülmüştür. Çalışmaya, 18-40 yaş arası 17 PKOS'lu kadın dahil edilmiştir. Bu çalışmada, katılımcıların 8 hafta süre ile günde 250 mL kefir tüketmeleri sağlanmış ve bu süre içerisinde katılımcıların beslenme ve fiziksel aktivite alışkanlıklarını değiştirmemeleri istenmiştir. Çalışmada, kefir danesi kullanılarak yapılan geleneksel kefir kullanılmıştır. Çalışma süresince katılımcılarla yapılan ilk görüşmede (çalışmanın başlangıcında) anket formu uygulanmış, fiziksel aktivite kaydı ve 3 günlük besin tüketim kaydı alınmış, antropometrik ölçümler ve vücut bileşiminin değerlendirmesi yapılmış, hirşutizmin değerlendirilmesi için Ferriman-Gallwey skorlaması yapılmış, Yaşam Kalitesi Ölçeği Kısa Form-36 (SF-36) uygulanmış, fekal numune toplanmış ve biyokimyasal parametreler için kan örnekleri alınmıştır. Katılımcılarla çalışmanın sonunda yapılan görüşmede ise (8.haftada) çalışmanın başlangıcında yapılanların tümü (anket uygulaması dışında) tekrarlanmıştır. Yaş ortalamaları 24,7±5,44 yıl olan katılımcıların yaşam kalitesi puanlarındaki değişim incelendiğinde, fiziksel fonksiyon ve mental sağlık alt boyutlarında anlamlı bir puan artışı olmuştur (p0,05). Katılımcıların intestinal bariyer geçirgenliğinin göstergesi olarak değerlendirmeye alınan zonulin seviyelerinde müdahale sonrasında istatistiksel olarak anlamlı olmayan bir azalma görülmüştür (p>0,05).
Özet (Çeviri)
This study was planned and conducted to evaluate the effects of kefir consumption on oxidative stress and intestinal microbiota in women with polycystic ovary syndrome (PCOS). Seventeen women with PCOS aged 18-40 were included in the study. In this study, participants were asked to consume 250 mL of kefir per day for 8 weeks, and not to change their nutrition and physical activity habits during this period. In the study, traditional kefir made using kefir grains was used. During the study, in the first of interview (at the beginning of the study) with the participants, a survey form was applied, physical activity record and 3-day dieatary record were taken, anthropometric measurements and evaluation of body composition were performed, Ferriman-Gallwey scoring was made to evaluate hirsutism, short-form-36 questionnaire (SF-36) was applied, fecal sample was collected and blood samples were taken for biochemical parameters. In the last interview (week 8), everything that was done at the beginning of the study (except the survey) was repeated. When the change in quality of life scores of the participants, whose average age was 24.7±5.44 years, was examined, there was a significant increase in scores in the physical function and mental health subdimensions (p0.05). A statistically non-significant decrease was observed in the participants' zonulin levels, which are evaluated as an indicator of intestinal barrier permeability, after the intervention (p>0.05).