Afganistan'da siyasete katılan kadınların amaçları, sorunları ve kazanımları
Aims, problems and achievments of women participating in politics in Afghanistan
- Tez No: 510400
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MİNA FURAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Afganistan, Güney Asya ve Orta Asya'da denize kıyısı olmayan bir kara ülkesidir. Stratejik konumu ve doğal kaynakları, Afganistan'ı Uluslararası ve bölgesel güçlerin rekabeti bağlamında hassas bir hale getirmektedir. Zaman zaman bu bölgenin insanları, istikrarsızlığa, güvensizliğe, sosyal kargaşaya neden olan büyük güç mücadelelerinden mustarip olmuştur. Bölgenin iç siyasi dinamikleri üzerinde olumsuz bir etkisi olan ve yıllarca süren savaş, siyasi ve sosyal istikrarı etkilemiştir. Çalışma ayrıca politik katılımın, kadınların Afgan toplumundaki temel ve başlıca sorunlarına ve ihtiyaçlarına değinmelerine izin verdiğini ortaya koydu. Bu arada kadınların siyasete katılımı dünyanın her yerinde, uluslararası olarak kadınların statüsünün önemli bir ölçütü olarak kabul edilmiştir. Bu tez Afgan kadınlarının tarihini 1919 Afganistan Bağımsızlık gününden, 2018 Ulusal Birlik hükümetine kadar olan hedefleri, sorunları ve başarılarını araştıracaktır. Ayrıca, Tez kadınların hakları ve siyasi katılım için onlarca yıldır nasıl mücadele ettiğini açıklayacaktır. Bu çalışma, uluslararası toplulukların, kadınların hakları, güçlendirilmesi (yetkilendirme) ve Afganistan'ın kalkınmasındaki rolünü ortaya koyacaktır.
Özet (Çeviri)
Afghanistan is a landlocked country located within South Asia and Central Asia. Its strategic location and natural sources make it most vulnerable in hosting International and regional powers rivalry. From time to time people of this region have suffered from great powers struggles, which have caused instability, insecurity, social disorder. Decades of war affected political and social stability which had a negative impact on internal political dynamics of the region. The study further revealed that political participation allows women to address their basic and main problems and needs in Afghan society. Meanwhile the women's political participation has been recognized internationally as an important measure of the status of women in any part of the world. The thesis will explore the history of Afghan women their Aims Problems and achievements from 1919 Independence day of Afghanistan to 2018 National Unity government In addition, the thesis will explain how women struggle for their rights and political participation for decades. This paper work will demonstrate international communities' role for the women's rights, empowerment, and development in Afghanistan.