The logic of the fetish in consumption society: Commodification in advertising images
Tüketim toplumunda fetiş mantığı: Reklam görüntülerinde metalaşma
  1. Tez No: 510423
  2. Yazar: AYHAN EMRE ÜSTÜNDAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİLLUR ÜLGER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Reklamcılık, Advertising
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 309
Özet
Tüketim insanların yaşamlarını çevreleyen önemli bir ideoloji, hatta bir ihtiyaç haline gelmiştir. Kapitalizmin her aşamasına eşlik eden ve onu sürekli değiştiren bir olgudur. Her türlü tüketim nesnesi bir gösterge değer taşıyıcısıdır. Bunu gerçekleştirmesinde en büyük yardımcısı reklamdır. Tüketim nesnelerine anlam yüklemek ve onları artı değer taşıyan birer meta haline getirmek reklamlar aracılığı ile sağlanmaktadır. Dolayısıyla cansız bir nesneye anlam yüklenerek meta fetişleştirilir. Sonucunda ise tüketim toplumlarında kişiler arası iletişim, nesneler arası iletişim ile ikame edilir. Sembolik düzeyde psikolojik, sosyal ve kültürel amaçlara hizmet eden reklamın amacı hedef kitleyi güdüleyerek tutum değişikliğine sebep olmaktır. Ancak reklam kişileri manipüle ederken aynı zamanda nesneleri fetişleştirir ve tüketicileri metalaştırır. Bu çalışmada, psikanaliz, iktisat ve göstergebilim gibi farklı disiplinlerin yaklaşımlarına ve tanımlarına yer verilerek, fetişizm olgusu geniş bir perspektifte irdelenmiştir. Tüketim ve fetişizm ilişkisini ortaya çıkarabilmek amacıyla metodoloji olarak göstergebilim benimsenmiştir. Özellikle Marx, Freud, Lacan, Baudrillard, Saussure ve Barthes gibi kuramcıların yaklaşımları göz önünde bulundurularak reklam görüntüleri incelenmiş ve değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Consumption has become an important ideology, even a necessity, surrounding people's environments. It is a phenomenon that accompanies and changes every step of capitalism. Every kind of consumption object carries a sign value. Advertising is the main assistant in realizing this. It is provided through advertisements to attribute a meaning to consumption objects and transform them into a commodity which has a surplus value. Therefore, commodity is fetishized by attributing meaning to an inanimate object. As a result, interpersonal communication in consumer societies is substituted by inter-object communication. At the symbolic level, advertising that serves psychological, social and cultural purposes is aimed at causing the target audience to change attitudes through motivation. However, advertising also fetishizes objects and commodifies consumers, while manipulating people. In this study, fetishism is discussed in a broad perspective, including the approaches and definitions of different disciplines such as psychoanalysis, economics and semiotics. In order to reveal the relationship between consumption and fetishism, semiotics has been adopted as a methodology. In particular, advertising images have been analyzed and evaluated, taking into consideration the approaches of theorists such as Marx, Freud, Lacan, Baudrillard, Saussure and Barthes.