The beast within: an ecofeminist analysis of William Golding's Lord of the Flies and The Inheritors
İçimizdeki canavar: William Golding'in Sineklerin Tanrısı ve Mirasçılar eserlerinin ekofeminist incelemesi
- Tez No: 977936
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ARPİNE MIZIKYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, William Golding'in Sineklerin Tanrısı ve Mirasçılar eserlerini ekofeminist bir çerçevede değerlendirerek çevresel sömürünün ve sistemik baskının erkek merkezli ve türcü ideolojilerde nasıl kök saldığını incelemektedir. Sineklerin Tanrısı, kadınların yokluğuna rağmen ataerkilliğin ortaya çıktığı bir mikrokozmos toplum sunar. Mirasçılar, sömürücü Homo sapiens tarafından birbirine bağlı Neandertallerin yok edilmesini tasvir eder. Cinsiyet; dil, söylem, din, mit ve felsefe yoluyla kültürel olarak benimsenen ve performansla şekillenen politik bir yapı olarak ele alınır. Kontrol etmek ve sömürmek için hipermaskülenlik; alternatif sesleri susturarak, onları silerek, bedenlerini işaretleyerek ve cezalandırarak sistemik ve cinsiyetçi bir şiddet üretirken iktidar; hiyerarşileri ve şiddeti normalleştirir, tahakkümü meşrulaştırır. Bu anlatılarda tahakküm; avlanma, fetih ve tüketim alışkanlıklarının ritüelleşmiş uugulamalarında tezahür eden dişileştirme, hayvanlaştırma, doğallaştırma ve nesneleştirme süreçleriyle işler. Bu tür uygulamalar, ataerkil zihniyetin benlik/öteki ayrımını sürdüren ve tüm dişileştirilmiş ötekileri; kadınları, ötekileştirilmiş erkekleri, hayvanları ve doğayı, epistemik ve semiyotik olarak sömüren karnofallogosentrik bir mantığı örneklemektedir. Fethetme ve sömürme yönündeki eril dürtüye direnmek, ilişkisellik ve bağlantıya dayalı bir sorumluluk gerektirir.
Özet (Çeviri)
This study analyses William Golding's Lord of the Flies and The Inheritors through an ecofeminist framework, exploring how environmental exploitation and systemic oppression are rooted in androcentric and speciesist ideologies. Lord of the Flies presents a microcosmic society where, despite the absence of women, patriarchy emerges. The Inheritors portrays the erasure of interconnected Neanderthals by the exploitative Homo sapiens. Gender is approached as a political construction, acculturated through language, discourse, religion, myth, and philosophy and shaped through performance. To control and exploit, hypermasculinity produces systemic and gendered violence by silencing the alternative voices, erasing them, marking and punishing their bodies, while hierarchies of power normalise violence and justify domination. Within these narratives, domination operates through processes of feminisation, animalisation, naturalisation, and objectification, manifested in ritualised practices of hunting, conquest, and consuming habits. Such practices exemplify a carnophallogocentric logic, perpetuating the self/other split of patriarchal mindset and epistemically and semiotically exploiting all feminised others: women, marginalised men, animals, and nature. Resisting the masculinist drive to conquer and exploit requires a responsibility grounded in relationality and interconnection.