Türkiye'de işçi sendikaları perspektifinden kurumsal sosyal sorumluluk (Keşfedici bir araştırma)
Corporate social responsibility from the perspective of trade unions in Turkey (An explorative research)
- Tez No: 510460
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVGİ DÖNMEZ MAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: İşletme Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Çalışmanın amacı; Türkiye'de işçi sendikalarının yöneticileri ile yapılacak mülakatlar ve aynı sendikaların ikincil veri kaynakları (basılı materyalleri, web siteleri) incelenerek elde edilecek bulgular neticesinde Türkiye'deki işçi sendikaları perspektifinden kurumsal sosyal sorumluluğun nasıl algılandığının, hangi çalışmalar yapıldığının ya da KSS kapsamında neden çalışmalar yapılmadığının ortaya çıkarılmasıdır. Çalışma Türkiye bağlamında keşfedici bir araştırma olacaktır. Uluslararası Çalışma Örgütü'ne (ILO) göre Kurumsal sosyal sorumluluk; işletmeler için yasal zorunlulukların ötesinde sosyal sorumlu davranışlara gönüllülük arz eden, şirketin yönetim felsefesi olarak benimsediği, rastgele değil sistematik ve sürdürülebilir, hükümetin yaptırımlarından bağımsız faaliyetlerdir. Literatürde, sendikaların kurumsal sosyal sorumluluk kavramına nasıl yaklaştıkları ülkeden ülkeye farklılık göstermektedir. Buna neden olan etkilerin ülkelerin gelişmişlik düzeyi, devletin ekonomideki rolü, sivil toplum kuruluşlarının yaptırım gücü ve etkinliği gibi farklı kriterlere dayandırıldığı gözlemlenmektedir. Bununla birlikte sendikaların; örgütsel özellikleri, işletmeler ile ilişkileri, örgütlenme oranları, sendikaların ulusal ve uluslararası ağlara katılımı ve sendika çalışanlarının bu konudaki bilgisi etkili olmaktadır. Türkiye'de işçi sendikalarının kurumsal sosyal sorumluluk perspektiflerinin araştırılması çalışması ülkemizde bu süreci inceleyen ilk çalışma olması, işçi sendikaları gözünden KSS'nin nasıl konumlandırıldığının ortaya konulması ve sendikaların KSS faaliyetleri ile ilgili yapılacak çalışmalara katkı sağlaması amaçlanmaktadır. Çalışmada Türkiye'de işçi sendikalarının tüzel kişilik olarak KSS'ye bakışları, nasıl dahil oldukları veya dahil olmamalarının nedenlerinin ortaya konulması amaçlandığından nitel araştırma yöntemi belirlenmiştir. Nitel araştırmada amaç deneyimlerin nasıl yorumlandıklarını veya neden deneyimlenmediklerinin belirlenmesidir. Bu sebeple, sendikaların sosyal sorumluluk çalışmalarının ortaya çıkarılması için keşfedici bir araştırma deseni uygulanacaktır. Çalışma neticesinde Türkiye'de işçi sendikalarının kurumsal sosyal sorumlu faaliyetlere katılım ve yaklaşımlarının ortaya konulması amaçlanmaktadır. Sosyal sorumlu faaliyetlere ilişkin sendikaların tutumlarının ayrı ayrı irdelenmesinin alan yazına, ilgili kanun düzenlemelerine ve sendikalar açısından rehber çalışmaların ortaya çıkarılmasına katkı sağlaması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to understand the how the social responsibility perceived, which kind of works to support the Cooperative Social Responsibility (CSR) and why the CSR works to do by making interviews with the boards of the confederations and collecting the datasets from the confederations' databases (working papers, websites). The study enlightens the Turkey's situation about this topic. International Labor Organization (ILO) describes the CSR as: the works that need to be made by businesses that includes responsibilities more than legal obligations, believed and acted by management philosophy of the company, systematic and sustainable also independent from government sanctions. In literature, how the unions approach to the concept of CSR varies from country to country. It is observed that this differences are based on criteria such as the level of development of the countries, the role of the state in the economy, the power and the efficiency of civil society organizations. Nevertheless, organizational characteristics, associations with businesses, organization rates, participation of confederations in national and international networks, and the knowledge of the confederation workers are also effective. Investigation of the CSR perspective of confederations study in our country would be the first studied examining the process is intended to contributor to the work to be done regarding the labor unions to reveal how the positioning of CSR was shaped through the eyes of the labor unions. In the study, the examination is made by qualitative research methods which investigates the labor unions' perceive about the CSR as a legal entity, the study is also intended to reveal the reasons they are not be included or how they were identified. In the qualitative research method, the aim is to determine how the experiences are interpreted or why they are not experienced. For this reason, an explanatory research method will be applied in order to uncover the social responsibility activities of the confederations. As the last aim of the study to reveal the participation of the confederations to CSRs and the approach to the participation of the confederations. It is aimed to contribute to the investigation of the attitudes of the confederations regarding to social responsibility activities in the field, in the related law (legal) regulations and in the union studies.