Alexander Scriabin'in op.8 etütlerinin incelenmesi
Examination of Alexander Scriabin's op.8 etudes
- Tez No: 510461
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AKIN ARABOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
19.ve 20. Yüzyıllar arasında yaşamış en önemli bestecilerden birisi olan Alexander Scriabin, aynı zamanda bir piyanisttir ve konservatuardan mezun olduktan sonra yalnızca kendi eserlerini icra etmiştir. Bu da onun çok kişisel bir stile sahip olmasını sağlamıştır.. Bu araştırmada Scriabin'in Op.8 serisinde yazmış olduğu 12 etüdün icrasına katkı sağlamak ve kaynak oluşturmak amacıyla bestecinin hayatı, müzikal stilininin oluşmasını sağlayan etmenler, bestelerinde etkilendiği unsurlar incelenmiştir. Etüt formunun gelişimi ile birlikte yazdığı etütlerin yapısal açısından küçük formda olmalarına rağmen, büyük bir teknik virtüözite gereksinimi ve teknik güçlüklerin yanı sıra eserlerin betimsel yönüne de önem verdiği dikkat çekmektedir. Teknik bir egzersiz niteliği taşımasının yanı sıra güçlü bir fikirsel altyapısının da olması eserlerin büyük önem kazanmasını sağlar. Bunun yanında Scriabin'in ilerleyen dönemlerinde gelişecek ve değişecek olan stilinin de ilk periyodunu oluşturur.
Özet (Çeviri)
Alexander Scriabin, one of the most important composers who lived between the 19th and 20th centuries, was also a pianist and after graduating from the conservatory, he only performed his own works. This, in turn, made possible for him to have a very personal style. In this research, the factors that contributed to the formation of the musical style of the composer's life, the musical style, and the elements influenced in his compositions were examined in order to contribute and create the source of the 12 etudes that Scriabin wrote in the Op.8 series. In the etudes he wrote along with the development of the etude form, it was observed that, no matter how small they were in terms of structure, he attached great importance to the descriptive aspect of the works as well as technical virtuosity and technical difficulties. In addition to most of the composer's works, the Op.8 etudes are among the best-known and most performed works. In addition to carrying a technical workout quality, it also has a strong ideological background, which makes the works very important. This, in addition, constitutes the first period of the style that will develop and change in the later stages of Scriabin.