Sosyal medyada anneliğin yansıyan halleri
Reflections of motherhood on social media
- Tez No: 510481
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEREN AKSOY SUGIYAMA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Antropoloji, Sosyoloji, Anthropology, Sociology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Antropoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Antropoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Günümüzde sosyal medya, insanların pek çok kişiye kendisini ifade etmekte kullandığı bir araç haline gelmiştir. Sosyal medyayı kullananlar arasında Türkiye'de yaşayan genç kuşak anneler de yer almaktadır. Feminist literatür içerisinde anneliğin sosyal olarak nasıl inşa edildiği ve farklı anneliklerin olup olamayacağı üzerine pek çok tartışma yürütülmektedir. Bu bağlamda sosyal medya ortamlarında üretilen anneliklerin bu tartışmaların neresinde yer aldığı konusu önemli gözükmektedir. Sosyal medyayı aktif bir şekilde kullanan anneler annelik sürecinde yaşadıkları sıkıntılarından çocuklarının o gün giydiği kıyafete kadar hayatlarına dair birçok detayı internet ortamında paylaşmakta ve bu anlamda dijital bir cemaat oluşturmaktadırlar. Takipçi sayısının miktarına göre sosyal medyadaki paylaşımlarından reklam alıp firmalardan bunun karşılığında para kazanan anneler olayın aynı zamanda ekonomik bir boyutunun olduğunu da gözler önüne sermektedir. Bu araştırmada özellikle instagram hesapları olan ve belirli bir popülariteye sahip olduğu düşünülen annelerin, çocuklu hayata dair paylaştıkları kesitler, yaptıkları paylaşımlar ve onlarla gerçekleştirilen görüşmeler çerçevesinde sosyal medya hesapları aracılığıyla nasıl bir anneliği ön plana çıkartmaya çalıştıkları, ne türden bir anneliği inşa ettikleri ve sosyal medyada hangi sebeplerle ve hangi tür paylaşımlarla görünür olmayı istedikleri anlaşılmaya çalışılmıştır. Ayrıca bu hesapları takip eden diğer annelerle de açık uçlu mülakatlar gerçekleştirilerek onların yapılan paylaşımları nasıl yorumladıkları, bu paylaşımların kendi anlam dünyaları ile nasıl bir etkileşim içinde olduğu, sosyal medyada paylaşılanları kendi çocuk yetiştirme pratiklerine ne kadar dahil ettikleri de ortaya konmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Social media has become a means for people to be able to express themselves to other people simultaneously. Among the users of social media, there are young mothers in Turkey. Within the feminist literature there is an ongoing discussion on how the motherhood is constructed socially and whether there is a possibility of performing different types of motherhood. In this respect it is important to locate the motherhoods constructed through social media within these ongoing debate. Mothers who are actively using social media are creating a virtual community by sharing the most intimate details from the challenges they endure while bringing up their children to what their children wear on that day. Also, mothers who are taking advertisements from their shared posts by companies are demonstrating the fact that there is also an economic side to the phenomena. In this study, based on pictures, videos and comments shared through blogs and instagram by the mothers who are considered popular and also focusing on the face to face interviews held with them the type of motherhood brought into prominence, the sort of motherhood constructed by those mothers and in what ways and for what reasons they want to become visible in the social media are discussed. Moreover, by conducting open ended interviews with mothers who are following those accounts, the ways they interpret these sharings, the interactions of those sharings with their semantic worlds and how those shared posts are included/excluded in their child rearing practices tried to put forward.