Adil ekonomik düzen'de kredi sistemi ve uygulamaları
Credit system and applications in just economic order
- Tez No: 510491
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞAKİR GÖRMÜŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Ekonomisi ve Finansı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
Bu çalışma kapsamında referansını İslam'dan alan, Adil Ekonomik Düzen'in faizsiz kredi sisteminin ekonomiye adapte edilerek fertler ve devletler bazında faiz yükünden kurtularak kredi ihtiyacının karşılanması amaçlanmıştır. Erbakan'ın oluşturduğu bu kredi ilkelerinin uygulanabilirliği noktasında günümüzde ki benzer uygulamalarla karşılaştırılması hedeflenmiştir. Bu ilkeler geliştirilerek kredi kullananlara maddi manevi yük getirmeden Adil Ekonomik Düzen içerisinde faizden uzak bir kredi sistemi oluşturma çabaları devam edecektir. Günümüz insanlığı, hâkim iktisadi görüşün yaptığı iktisadi tanımlar ve uygulamalar neticesinde fıtratına uygun olmayan bir ekonomik yaşantının içine itilmekte ve buhranlara sürüklenmektedir. İhtiyaçların sınırsız olarak kabul edilmesi insanları bencilleştirmekte ve daha çok servet sahibi olmak adına, emeğin sömürüldüğü, faizin yaygınlaştırıldığı bir düzeni beraberinde getirmektedir. Yaratan'ın Kur'an-ı Kerimdeki emirlerinin tersi istikamette uygulanan bu iktisadi uygulama dünya çapında krizlerin yaşanmasına sebep olmuştur. Bununla birlikte işsizliğin artması, adaletsizliklerin ortaya çıkması, suç oranlarının artması gibi olumsuzluklar baş göstermiştir. Bu durum hâkimiyetini devam ettiren iktisadi görüşün tartışılmasını beraberinde getirmiş ve yeni bir ekonomik anlayışa şiddetle ihtiyaç duyulduğu ortaya çıkmıştır. Erbakan bu noktada çalışmalar başlatmış ve“Adil Ekonomik Düzen”adı altında günümüz şartlarına uygun, İslam referanslı bir iktisadi düzen oluşturmuştur. Erbakan maddi kalkınmanın yanında manevi kalkınmanın gerekliliğini de şiddetle savunmuştur. Kapitalizm ve sosyalizm manevi kalkınmaya önem vermemeleri yüzünden çıkmaza girdiklerini ifade eden Erbakan, çalışmayı ibadet sayarak ahlaken ve manen yücelmiş, her gün bir önceki günden daha fazla üretim yapmayı düşünen nesillerle gerçek kalkınmanın olabileceğini söylemektedir. İslam'ın ilk yıllarında manen yükselen insanlık, cahiliye dönemindeki tüm ahlaksızlıkları ve haram kılınan faizi reddetmiş, kardeşlik hukukunu tesis etmiş ve yardımlaşmanın en güzel örneklerini uygulayarak, ortaklıklar, karz-ı hasen, mudarebe gibi kredi sağlama imkânlarını geliştirmiştir. Hz. Ömer zamanında devlet hazinesinden tüccarlara kredi sağlanmış, ticari faaliyetlerden elde edilen kâr/zarar devlet ve tüccarlar arasında paylaştırılmıştır. Emevi, Abbasi, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinde kredi sistemleri gelişerek müesseseleşmiştir. Erbakan, kredinin bu tarihi sürecini dikkate alarak, günümüze uygun, İslam Ekonomisi referanslı, Ortaklıklar, Hakkı Müktesep Karşılığı, Emek Karşılığı, Rehin Karşılığı, Ödenmiş Vergi Karşılığı, Yatırım Projesi Karşılığı ve Selem Senedi Karşılığı Kredi İlkeleri olarak yedi tane faizsiz kredi sistemi geliştirmiştir. Özel Sektörde Gümüş Motor örneği ile uygulamış olup, devlet bazında koalisyon ortaklıkları dönemlerinde bu kredi ilkelerini olabildiğince uygulama safhasına geçirmeye çalışmıştır.
Özet (Çeviri)
It is aimed to provide interest free loan in the fair economic order for this work field and to meet the need of credit by getting rid of the interest burden on the basis of wrestling and states which are admitted to the economy.The applicability of these credit schemes, created by Erbakan, has been targeted to be compared with similar applications today. By developing these principles, efforts will be made to establish a credit system that is far from interest in the Fair Economic Order, without introducing material and moral burden on borrowers. Today's humanity is being pushed into the economic conditions that are not suitable for the nature of the economic definitions and practices that the judge economical view makes, and they are dragged into the crisis. The acceptance of limitless needs brings with it a scheme in which people are being self-exploited and, in order to have more wealth, the exploitation of labor and the spread of interest. This economic practice applied in the opposite direction of the Creator's orders in the Qur'an has led to the worldwide crisis. However, unemployment increased, injustice appeared, and crime rates increased. This brought about the discussion of the dominant economic view, and it became clear that a new economic understanding was strongly needed. Erbakan has initiated studies at this point and has established an economic order with the name“Fair Economic Order”, which is compatible with today's conditions and referred to as Islam. Erbakan strongly defended the necessity of spiritual development besides material development. Capitalism and Socialism Erbakan states that they have come out because of not paying attention to Spiritual Development. He says that moral and moral exaltation can be the real development of the generation that thinks to do more production every day than the previous day by counting the work as worship. In the first years of Islam, mankind's rising humanity has rejected all immoralities and forbidden interest in the period of irregularity, has established the law of brotherhood and has applied the best examples of helping to improve the possibilities of providing credits like partnerships, karz-ı hasen, mudarebe. During Hz.Ömer's time, credits were provided to merchants in the state treasury, and profits / losses from commercial activities were shared among the state and merchants. During the Umayyad, Abbasi, Seljuk and Ottoman periods, credit systems were developed and institutionalized. Erbakan has developed seven interest-free credit systems, taking into account the historical process of the credit, as a timely, Islamic economy reference, Partnerships, General Provisions, Labor Provision, Pledge Provision, Paid Tax Provision, Investment Provision Provision and Salem Invoices Corresponding Loan Principles. During the coalition partnerships, interest-free credit was included in the government programs and implemented as far as possible. It has been implemented with the Gümüş Motor Company in the Private Sector and has tried to implement these credit policies as early as possible during the period of state-based coalition partnerships.