Siyasi ve askeri açıdan Flavius Hanedanı (M.S. 69-96)
The Flavius Dynasty in political and military aspect (69-96 A.d.)
- Tez No: 510496
- Danışmanlar: PROF. DR. İLHAMİ DURMUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
Roma, ilk zamanlarda şehir devletiyken zamanla İtalya yarımadasının önemli ve etkin bir gücü haline gelmiştir. Ardından batıda İspanya'dan Anadolu içlerine ve kuzeyde Britania'dan Mısır'a kadar uzanan geniş coğrafyaya hâkim olarak şehir devletinden imparatorluğa doğru ciddi bir değişim geçirmiştir. Bu değişim kendini idari alanda da göstermiştir. Sulla ile başlayan diktatörlük düzenine geçiş denemeleri Caesar ile olgunlaşıp nihayet Augustus'la birlikte tamamlanarak consul'lerin yönetiminden imparatorların yönetimine doğru radikal bir değişimle tamamlanmış oldu. Fakat bu ise beraberinde bazı problemleri getirmiştir ki bu durum Nero'nun ölümünden sonra (M.S. 68) imparatorluk için birbirleriyle mücadele eden komutanların ortaya çıkmasıyla net bir şekilde kendini göstermiştir. İşte M.S. 68/69'da taht için verilen mücadeleler sonucunda Roma'da Vespasianus liderliğinde Flavius Hanedanı (M.S. 69-96) kurulacaktır. Yeni imparator bir taraftan iç savaşın neticesinde ülke genelinde sarsılan devlet otoritesini kurmaya çalışırken diğer taraftan içeride önemli imar faaliyetleriyle hanedanının sembolü olan yapıların inşasıyla meşgul olmuştur. Oğlu Titus'un döneminde inşası tamamlanarak büyük bir törenle açılışı gerçekleşen Colosseum, bu sembollerden belki de en önemlisidir. Buradan hareketle bu çalışmada M.S. 69 yılında Vespasianus ile kurulan ve oğlu Titus ile devam edip nihayet en küçük oğlu Domitianus ile birlikte M.S 96'da sona eren Flavius Hanedanı'nın siyasi ve askeri faaliyetleri incelenmiştir. Bunun yanında bu dönemde meydana gelen önemli olayların da üzerinde durularak bunların hem Flaviuslar Roma'sına hem de Roma tarihine olan etkisi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Rome, once a city state, has become an important and efficient power in Italian Peninsula. Then, it has seriously changed from a city state to an Empire by ruling over a wide geography from Spain in the West to inner Anatolia and from Britania in the North to Egypt. This change has also hown itself in the governmental area. Trials on passing to dictatorship beginning with Sulla has matured with Ceasar and eventually been completed with Augustus thus it has come a radical end from consul governing to Emperors' governing. However, this led to some problems, shown itself by emerging commanders fighting each other for the Emperorship after Nero's death (68 A.D.) At the end of fights for the throne in 68/69 A.D. the Flavius Dynasty will be established, led by Vespasianus in Rome. The new Emperor, while trying to retain the government authoritywhich was shaken as a reult of the civil war, on the other hand handled constructing important town planning and constructions which are the symbols of the dynasty. The Colosseum, which was completed during his son Titus' reign with a grand opening is probably the most important of the symbols. From this point of view, this study investigates the Flavius Dynasty in political and military activities established with Vespasianus in 69 A.D. and continued with his son Titus and eventually ended with his little son Domitianus in 96 A.D. Besides, significant events that took place in this period are emphasized and the effect on both Rome of Flavius and Rome's history is viewed.