The integration of history and fiction in terms of anti-war-ism in Ernest Hemingway's for Whom The Bell Tolls, Stephen Crane's The Red Badge of Courage, Kurt Vonnegut's Cat's Cradle, Norman Mailer's The Naked and The Dead
Ernest hemingway'in Çanlar Kimin İçin Çalıyor, Stephen Crane'in Kanlı Madalya, Kurt Vonnegut'un Kedi Beşiği ve Norman Mailer'ın Çıplak ve Ölü eserlerinde savaş karşıtlığı açısından tarih ve kurgunun birleşkesi
- Tez No: 739871
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT CERCİS TANRITANIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Tarihi boyunca birçok savaşa katılmış olan Birleşik Devletlerin savaş sonrası sarsıntıları ve insanların çektiği acılar edebiyatta da yansımasını göstermiş ve Amerikan Savaş Edebiyatı adında büyük bir külliyatın doğmasına sebep olmuştur. Bu edebiyat türünün içerisinde savaş karşıtlığı ile bilinen pek çok yazarlar romanlarında anlattıkları öyküleri yalnızca kurgu olmaktan çıkararak tarihsel vurgularla zenginleştirmişler ve birçok tarihi olay ya da kişilere atıflar yapmışlardır. Böylece ürettikleri edebi eserler insanlara tarihi ve tarihsel acıları unutturmamayı hedefleyerek savaşların insanoğlu üzerinde bıraktığı korkuları ve yıkımları gözler önüne sermişlerdir. Bu çalışma, Amerikan Savaş Edebiyatının dört önemli romancısının en göze çarpan romanlarından yola çıkarak bu romancıların savaş karşıtı seslerini yükseltmek için insanlık tarihinde yaşanan tarihsel olayları kurguladıkları öyküleriyle bütünleştirme biçimlerini analiz etmeyi ve sonucunda her bir yazarın tarihsel atıflarının altında yatan sebepleri sonuçlarıyla birlikte ortaya koymayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The postwar traumas and sufferings of people in the United States that has been engaged in many wars for years have an impact on the literature and brought about the rise of a great corpora called American War Literature. Many authors in this literary genre who are known for their antiwar poses do not only fictionalize their stories but also they enrich them with historical emphasizes and refer to many historical events or figures in their novels. Therefore, through the literary works they produced, they aim at reminding people of their history and historical pains revealing the fears and destruction that the wars leave on humanity. Reviewing four remarkable novels written by the significant novelists of American War Literature, this study's ultimate aim is to analyze these four novelists' way of integration the historical events in the history of humans with their fictionalized stories and eventually to reveal the reasons together with their effects that lie behind the historical attributes of each novelist in their novels.