İngiliz ve Amerikan savaş romanında yabancılaşma: Ernest Hemingway ve Graham Greene
Alienation in American and English war novel: Ernest Hemingway and Graham Greene
- Tez No: 357690
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMA EGE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
İngiliz ve Amerikan Savaş Romanında Yabancılaşma: Ernest Hemingway ve Graham Greene başlıklı bu çalışmanın başlıca amacı, Ernest Hemingway ve Graham Greene'in, 19. ve 20. yüzyılda evrensel bir hal alan savaşın bireyleri ve toplumları yabancılaşma açısından etkileyişini For Whom The Bell Tolls ve The Quiet American eserlerinde nasıl yansıttıklarını incelemektir. Tezde her iki yazarın da savaşın evrenselliğini vurgulayış şekilleri ve savaşın toplumlar ve bireyler üzerindeki olumsuz etkisine getirdikleri eleştiriler yer almaktadır. For Whom The Bell Tolls ve The Quiet American iki farklı ülkede yazılmış savaş romanları olmalarına rağmen karakterlerin yaşadığı yabancılaşma açısından birçok benzerlik barındırmaktadırlar. Bu tezde, her iki romanın karakterlerinin yaşadıkları yabancılaşma hissi karşılaştırmalı olarak ele alınmıştır. Hem İngiliz ve Amerikan romanında savaşın yansımaları arasındaki farklar, hem de savaşın kadın ve erkekler karakterler üzerindeki etkileri tez kapsamında karşılaştırmalı olarak incelenmektedir. Tez iki bölümden oluşmaktadır. Sosyal Yabancılaşma başlıklı ilk bölümde, savaşın bireyler üzerinde sebep olduğu toplumdan uzaklaşma, iletişim eksikliği ve sosyal yabancılaşmaya çözüm olarak aşk kavramı romanların başkarakterleri üzerinden incelenmiştir. Bunun yanı sıra, özellikle kadın karakterlerin çok farklı şekillerde yaşadıkları yabancılaşma hissi, Hemingway ve Greene'in kadın karakterleri kullanış şekilleri vurgulanarak ele alınmıştır. İçsel yabancılaşma başlıklı ikinci bölümde ise, karakterlerin kendi özlerine yabancılaşmaları, kendi içsel monologları, çelişkili ifadeleri ve hayatın amacını sorgular nitelikteki düşünceleri üzerinden ele alınmıştır. Karakterlerin sorgulamalarının, aynı zamanda yazarların savaşa karşı eleştirileri olabileceği noktası üzerinde durularak, Hemingway ve Green'in romanları üzerinden sosyal eleştiri yapıyor olabilecekleri noktasına değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main objective of the thesis entitled“Alienation in American and English War Novel: Ernest Hemingway and Graham Greene”is to reflect the war's effect on individuals and societies in two novels, For Whom the Bell Tolls and The Quiet American. Although Ernest Hemingway and Graham Greene are from different countries, their works include some similarities. The protagonists of those two books are analyzed comparatively with respect to alienation concept. It has been understood that there are also some differences in addition to similarities between the characters. Both the comparison of the protagonists and the comparison of the women characters in those two novels play an important role in the thesis. The universality of war and the idea that For Whom the Bell Tolls and The Quiet American could be a criticism made by the authors against war and its effects on both societies and individuals are the key points of the thesis. This thesis is composed of two chapters. Social and inner alienation concepts indicate some variances on the characters of the novels. In the first chapter called Social Alienation, the isolation of the individuals from the society, lack of communication and social alienation caused by the wars have been discussed. In addition, love concept as a solution to these problems has been analyzed. In the second chapter called Inner Alienation, the characters' alienation from their own 'self', their inner monologues, contrasting expressions and interrogation of the meaning of their lives have been scrutinized. For Whom the Bell Tolls and The Quiet American and their characters have been included in this discussion.