Finansal çevrimler ve iş çevrimleri: Bir uygulama
Financial cycles and business cycles: An application
- Tez No: 510505
- Danışmanlar: PROF. DR. CELAL NACİ KÜÇÜKER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 242
Özet
Geçen yıllar süresince gelişmiş ve gelişmekte olan ekonomilerde birçok durgunluk süreci yaşanmıştır. Durgunlukların ortak özelliklerinden biri de finansal aksaklıklardır. Bu gelişmeler makroekonomi ve finans arasındaki bağlantı hakkında yoğun tartışmaları da beraberinde getirmiştir. Bu çerçevede iş çevrimleri ve finansal çevrimler arasındaki ilişki araştırmalarda ön plana çıkmaktadır. Dünya ekonomisi oldukça sıkı bir entegrasyon sürecine girmiştir. Uluslararası ticaret akışı önemli ölçüde artmıştır. Gelişmiş ve gelişmekte olan ekonomilerdeki finansal piyasalar giderek daha entegre hale gelmiştir ve dünya ekonomisinin önemli bir kısmı serbest ticaret ve sermaye akımlarına açılmıştır. Bu gelişmeler yalnızca ulusal iş çevrimi özelliklerinde değil, aynı zamanda onların senkronizasyon özelliklerindeki değişikliklerin artmasını da beraberinde getirmektedir İş çevrimleri ve finansal çevrimlerin farklı aşamalarında reel ve finansal sektörler arasındaki ilişkiler hakkında bilinenler oldukça sınırlıdır. Ekonomide meydana gelen dalgalanmaların anlaşılması, finansal piyasalar ve ekonominin bütünü açısından oldukça önemlidir. Tez çalışmasında Türkiye için finansal çevrimler ve iş çevrimleri arasındaki etkileşimler vektör otoregresyon modeli, seriler arası çapraz korelasyon analizi ve çeşitli ekonometrik metodlarla analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
During the past years, advanced and emerging economies have experienced many recessions. One of a common feature of these recessions was that they were accompanied by various types of financial disruptions. These developments have led to an intensive debate in the profession about the links between macroeconomic variables and financial variables, and have propelled the study of interactions between business cycles and financial cycles to the forefront of research. The world economy has moved towards closer integration. International trade flows have increased substantially, financial markets in developed and emerging economies have become increasingly integrated and significant parts of the world economy opened up to free trade and capital flows. These developments raise the possibility of changes not only in the properties of national business cycles but also in their synchronization. The knowledge about the interactions between real and financial sectors during different phases of business and financial cycles is rather limited. Understanding the fluctuations that occur in the economy is important for financial markets and whole of the economy. In this thesis, the interactions of financial cycles and business cycles for Turkish economy have analysed with vector autoregressive model (VAR) approach, cross-correlation analysis and many econometric methods.