Cep telefonlarının sıçanların serebral dokusundaki apoptotik etkileri
The effects of mobile phones on apoptosis in cerebral tissue of rats
- Tez No: 510554
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEBİ YILMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genetik, Nöroşirürji, Patoloji, Genetics, Neurosurgery, Pathology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Beyin-Sinir ve Omurilik Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı cep telefonundan yayılan elektromanyetik dalgaların sıçan beynindeki apoptotik etkilerinin araştırılmasıdır. Yöntem: Çalışmamızda kafes, sahte ışın ve uygulama olmak üzere 3 grup kullanıldı. Kafes grubuna herhangi bir uygulama yapılmazken, uygulama grubuna günde ortalama 7 defa uygulama başına 5 dakika olmak üzere ayda 920 dakika süreyle uygulama yapıldı, sahte ışın grubundaki sıçanlar uygulama grubu ile aynı süre hareketsiz tutuldu ancak herhangi bir uygulama yapılmadı. Uygulamalar, geliştirdiğimiz sıçan sabitleme yöntemiyle, telefonun günlük hayattaki kullanımını taklit edecek şekilde ve 1900 – 2100 Mhz. frekans aralığında çalışan telefonlar ile yapıldı. Uygulama süresi sonunda sıçanların serebral hemisferleri çıkarılarak immunohistokimyasal yöntemle p53 ve bcl2 boyamaları uygulandı. Bulgular: Uygulamadaki ölçümlerde arama modunda en yüksek 0,288538462 W/kg, en düşük 0,005013654 W/kg Konuşma modunda ise en yüksek 0,029211538 W/kg, en düşük 0,00387649 W/kg SAR değerleri elde edildi. Serebral dokularda yapılan, p53 ve Bcl-2 ekspresyonları incelemesinde hücrelerin boyanma yoğunluğunda belirgin farklılık saptanmış olup sonuçlar semikantitatif skorlama sistemiyle değerlendirildiğinde; hem p53 hem Bcl-2 boyamalarında uygulama grubunda etkinliğin olduğu.
Özet (Çeviri)
Background and aim The aim of the study was to investigate the apoptotic effects of mobile phone exposure on rat brain. Methods Three groups, including cage, sham and experimental, were used in the study. Nothing was applied to the cage group. Application protocol for experimental group was carried out as 7 times/day and 5 minutes/application, totally a period of 920 minutes/month. The same procedure of experimental group was applied to the sham group rats, but cell phones were turned off. The exposure was provided by the phones working within 1900-2100 Mhz., that is frequency rates of the phones widely used in ordinary life. At the end of the exposure period, the rat cerebral hemispheres were removed from cranium and histopathologically stained with p53 and Bcl-2. Results We obtained 0,288538462 W/kg SAR as the highest and 0,005013654 W/kg SAR as the lowest in call mode, while 0,029211538 W/kg SAR as the highest and 0,00387649 W/kg SAR as the lowest in speech mode during the exposure. Significant stain intensity of the cells was revealed during examination of p53 and Bcl-2 in cerebral tissues. Activity of experimental group was observed with p53 and Bcl-2 staining by using semi-quantitative scoring system.