Güneşli su ısıtma sistemlerinin bilgisayarlı simulasyonu, ekonomik fizibilitesi ve optimizasyonu
Computerized simulation of the solar water heating systems, economic feasibility and optimization
  1. Tez No: 51057
  2. Yazar: NECDET SUCU
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. H. AHMET AKDENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
ÖZET Güneşli su ısıtma sistemlerinin bilgisayarlı simulasyonu, Ekonomik fizibilitesi ve optimizasyonu SUCU, Necdet Yüksek Lisans Tezi, Ekonometri Anabilim dalı Tez yöneticisi, Yrd. Doç. Dr. H. Ahmet AKDENİZ MART 1996, 85 Sayfa Günümüzde enerjinin temininde güneş enerjisi gibi yeni enerji kaynakların da kulanılması gerekmektedir. İklim şartlarının uygun olduğu Türkiyemizde arzu edilen seviyede değildir. Bu çalışmada, güneşli su ısıtma sistemlerinin verimliliği, kollektör yüzeyinin optimum büyüklüğü, geri ödeme periyodu ve yıllık güneş enerjisi kazancı sayısal değerleri elde edilebilmesi için Basic programlama dilinde programlar geliştirilmiştir. Bunlar f- grafik metodu ve G>-f grafik metodu alt programlandır. Elde edilen sonuçlar grafikleri ile değerlendirilerek, İzmir çevresi için ev tipi ve endüstriyel tipi kullanımlara, klasik yakıtlara göre kıyaslama imkanı getirilmiştir. Bilgisayarlı simulasyon için bilgisayar programı hazırlanarak, alternatif sistem araştırılması için sunulmuştur. Programın yardımı ile aylık ve yıllık faydalı enerji verimliliği ; kollektör sayısına göre, markanın değişimine göre, tek yada çift depo kullanımına göre, kollektör sıvısının farklı absorbe değerlerine göre, birim kollektör alanı için depo hacminin değişimine göre elde edilerek grafik ile gösterilmiştir. rv
Özet (Çeviri)
ABSTRACK Computerized simulation of the solar water heating systems, economic feasibility and optimization Nowadays it is essential to use some other new sources of energy such as solar energy to produce energy. Although the clime of Türkiye is better than the European countries the solar energy is used less in our country. In this study ; Basic programmes have been developed to get the numeric values of the productivity of heating system with solar energy, the optimum greatness of the surface of a collector the payback period, the profit of annual solar energy. They are subprogrames of the method of f- chart and