Konaklama işletmelerinde verimlilik kapsamında iş doyumu personel devri ilintisi ve sendikalar
The relation between job satisfaction and personal and labor union in the same of productivity at accommodation enterprises
  1. Tez No: 51056
  2. Yazar: RECEP YILDIRGAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALPARSLAN USAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 216
Özet
Çağdaş işletmecilik anlayışında önemini her geçen gün daha fazla artıran verimlilik kavramı konaklama işletmeleri yöneticilerinin de üçerinde ilgiyle durduğu konulardan biridir. Yine modern işletmecilik anlayışı günümüzde insana daha fazla değer vermektedir. Çünkü işgörenin verimli çalışabilmesi, onun iş yaşamında mutlu olmasına diğer bir değişle işinden doyum sağlamasına bağlıdır. İş doyumu yüksek olan bir işgörenin hizmet ettiği müşteriyi de memnun etmesi beklenirAyrıoafarklı bir iş ve işyeri arama düşüncesi en aza iner. Çalışmamızın amacı, konaklama işletmelerinde verimlilik kapsamında iş doyumunun önemini ortaya koymakür. İş doyumunun personel devriyle olan ilintisi çeşitli yönleriyle ele alınarak konuya sendikalar açısından da yaklaşımda bulunulmuştur. Çalışmada yerli ve yabancı literatürden yararlanılarak kuramsal bilgiler verilmiş ve anket yöntemiyle de uygulama bölümüne veri toplanmıştır. Uygulama araştırması îzmir ilindeki 4 ve 5 yıldızlı konaklama tesisleri personelini kapsamıştır. Yapılan araştırma sonucunda, konaklama işletmeleri personelinin işlerine ilgi duyduğu ve işlerinden doyum sağladığı ortaya çıkmıştır. Ancak başta yetersiz ücret olmak üzere, bir çok faktör, personeli bir başka iş ve işyeri aramaya itmektedir. Sendikaların ise konu üzerinde etkin bir rol oynamadığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Productivity term, with increasing importance day by day, in perception of modern exploitation, is one of the subjects that encompment exploitation manager considers with great interest Also, perception of modern exploitation is giving more value to the humans. Because working of a personnel in a productive way depends onhappines at his working place, thus sati'sfaying from his work. It is expected that a worker with high satisfaction pleases his customer. Moreoveri he doesn't need to look for another job or place since these considerations are reduced to minimum. The objective of our paper is to highlight the importance of satisfaction from work at encampment exploitation in terms of productivity. Work satisfaction and labor turnover relations have been studied in various aspects and approach to topic is also considered with view point of syndicates. Native and foreign literature has been surveyed to give theoretical information and a practical study covering personnel of 4 and 5 star exploitations in Izmir by means of public survey has been also made. As a result of this study, personnel of encampment exploitation are interested in their work and they are satisfied with their work. However many factors, for example low salary as the main factor, forces people to find another job and working places. It seems that syndicates are not involved in this subject adequately.