Tasarrufların yönlendirilmesinde vergi uygulamalarının rolü ve etkinliği
The Role of tax system on savings which finance the investments
  1. Tez No: 51058
  2. Yazar: AHMET BURÇİN YERELİ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MEHMET TOSUNER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 199
Özet
O Z ET Türkiye, son on yü içinde gelişmekte olan ülkeler arasından çıkmış ve gelişmiş ülkeler arasında anılmaya başlamıştır. Özellikle 1983 sonrasında gerçekleştirdiği sa nayi hamlesi ve ihracat artışları ile birlikte hızla kalkınan ülkemizde, 1990 yılı itibariyle pek çok göstergenin tersine döndüğü, kalkınmanın yavaşladığı ve hatta büyümenin zaman zaman negatif olduğu, yani ekonominin küçüldüğü izlenmiştir. Bir ülkede kalkınmanın en temel belirleyenlerinden biri olan yatarımlar 1990 yılı ile birlikte yavaş lamıştır. Yatırımlardaki azalmanın nedeni olarak ise kaynak yetersizliği gösterilmiştir. 1990 yılından itibaren Türkiye' de, tasarruf-yatanm sürecinin işleyişi üzerinde devletin çok ağır bir baskısı olduğu anlaşılmaktadır. Mali araçlara olan talebin farklı laştığı ve hazine bonoları ile devlet tahvillerinin ön plana çıktığı ve neredeyse yurtiçi tasarrufların önemli bir bölümünü kapladığı görülmektedir. Devletin mali piyasalar dan doğrudan ya da dolaylı olarak emdiği tasarrufları yatarımlar yerine cari harcama larda kullanması, tüketim harcamalarına ve borç ödemelerine ağırlık vermesi 1990 sonrasında çok sık aralıklarla yaşanan mali krizlerin en önemli nedenlerinden biri ol muştur. Tasarrufların yatırımlara kanalize edilmesi sürecinde izlenecek makroekonomik politikalar içinde vergi politikasının etkileri ortaya konulmaya çalışılırken, para politi kası, kredi politikası, borçlanma politikası, ihracat politikası ve teşvik politikası gibi diğer makroekonomik politikalar gözardı edilmeden, hepsi bir arada ve eşardı etkile riyle birlikte ele alınmak zorundadır. Çünkü, herhangi bir makroekonomik politikanın izlenmesi esnasında ortaya çıkabilecek aksaklık diğer bir politikanın hedeflerini saptı- rabilecek hatta amaçlarını dahi değiştirebilecektir. Bu nedenle vergi politikası bünye sinde yapılacak düzenlemelerden önce, değişiklikler ya da getirilecek yenilikler üze rinde mümkün olduğunca geniş kapsamlı olarak düşünülmesi ve tartışılması gerek mektedir. IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Türkiye is accepted within the new industrialized countries for last ten years. A rapid development realized and export increased between 1983-1990. But in the beginning of 1990' s, all the indicators turned down and the economy went in a crisis. In this term, the investments slowed down because of the insufficient sources. The government interfered the balance of saving-investment after 1990' s with his circulating assets as bonds. The governmental bonds were covered the great part of the national savings. The funds which were ammassed by governmental bonds were used for current expenditures instead of investments. And, it caused financial crises densely. The effects of tax policy which use to direct the savings to investment expenditu res are considered with the other macroeconomic policies as credit policy, money policy, foreign trade policy, borrowing policy etc. Because, if an opposite condition are taken pleca in the application of an macroeconomic policy, it affects the targets and also the aims of any other macroeconomic policy. So, the changes of tax rules are thought about the results they caused before the application.