Türkiye'de bürokratik merkeziyetçiliğin siyasal gelişmeye etkisi
The Effect of bureaucratic centralisation on the political development in Turkey
- Tez No: 51059
- Danışmanlar: PROF.DR. BİLAL ERYILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 199
Özet
ÖZET Toplumsal ve siyasal gelişme ile kamu yönetimindeki bürokratik-merkeziyetçi yapılanma arasındaki ilişkileri incelemeyi amaçlayan çalışmamızın I. Bölümünde, toplumsal yapılanma içinde yönetimin ortaya çıkışının, gehşirninin ve merkezileşerek bürokratikleşmesinin nedenleri belirlenmeye ve bürokratik merkeziyetçi yapılanmanın ortaya çıkardığı yönetsel, toplumsal ve siyasal sorunlar ortaya konulmaya çalışılmıştır. Kamu yönetiminde bürokratik-merkeziyetçi yapılanmanın özellikle toplumsal modernleşme, siyasal gelişme ile bağlantısı incelenmiştir. U. Bölümde, Türkiye'de kamu yönetimi yapılanmasında bürokratik-merkeziyetçi yapılanmanın oluşmasına yol açan nedenler, Osmanlı toplumsal ve siyasal yapısından başlayarak Cumhuriyetin kuruluş döneminin toplumsal ve siyasal özellikleri ve Türkiye'nin sonraki dönemlerinindeki dönüşümler çerçevesinde incelenmiştir. III. Bölümde, Türk kamu yönetimindeki merkeziyetçiliğin siyasal sistem ve siyasal gelişme ile bağlantıları araştırılmıştır. Bu çerçevede Türk kamu yönetimindeki merkeziyetçiliğin yarattığı örgütsel ve siyasal sorunlar tespit edilerek, bu sorunların çözümü için genel olarak kabul edilen reform önerileri özetlenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRAKT The relationship between bureaucratic centralisation in the public administration and social and political development in Turkey is examined in this study. In part I, the origins and development of the administration in the social structure, and the causes of centralised bureaucratisation. of the administration are analysed. Administrative, social and political problems stemming from the centralised bureaucratic structure are tried to be identified. The attention is focused on the connection between the centralised bureaucratic structure of the public administration, and social modernisation and political development. In part II, the sources of the centralised bureaucratic structure of the Turkish public administration is discussed within the framework of social and political formation starting from the Ottoman Empire and the early Republican era and later transformations. In part HI, the connection between the centralisation in the public administration and the political system and political development in Turkey is investigated. Within this context, organisational and political problems created by the centralisation of the Turkish public administration are identified, and generally accepted reform proposals are reviewed.