Kapsamında tamamlanan altı adet tuval resim ile ilgili teknik ve sanatsal yaklaşımları içeren bir araştırma raporu
- Tez No: 51060
- Danışmanlar: PROF.DR. ADEM GENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
ÖZET 20. Yüzyılda geleneklerin çözülmesi, (özellikle fotoğrafın bulunmasıyla) sanatın betimlemeci işlevlerini ikinci plana düşürerek sanatçının bu yöndeki başarısını anlamsız kılmıştır. Buna karşın öznel görsel anlatım“sanat duyusal”ya da kavramsal tavrı öne çıkmıştır. Özellikle Freudizm ve Marksizmin insanın kendi var oluşunu temellen- dirmesinde büyük açılımlara neden olduğu bilinmektedir. Bir anlamda bugün sanat dalları arasında sınırlar kalkarak belirleyicilik yok olmuştur. Üç boyutlu mekan düzenlemeleri hem mimari hem resim, hem de heykel olabilmektedir. Artık sanatçı her sergisinde farklı biçimleri kullanabilmekte; daha da ileri giderek tek bir yapıta birbirinden bağımsız farklı imgelere yönelebilmektedir. Sanatçı bu özgürlüğün sınırlarını zorlarken değer yargıları, beğeni ölçütleri geleneksel estetik kuralları yok sayması ile sanat ve sanat olmayan arasında da büyük bir belirsizlik getirmiştir. Dolayısı ile sanat yapıtıyla öznel ve içten bir ilişki kurmak, sanat yapıtını bütün boyutları ile algılamak olanaksızlaşmıştır. Çağımız sanatının alışagelmiş sanat görüngelerinden özce bir farklılığı vardır. Bu farklılık insanı, zaman zaman çağdaş sanatın sanatsal niteliğinden kuşkuya kadar götürebiliyor. Çağdaş sanatı anlamak ve onu t eme İlendirmek alışılmış sanata oranla güçtür. Sanatçı yalnız sanat yapıtını ortaya koymakla kalmaz, aynı zamanda, bu yapıtların temel düşünsel niteliğini, sanatın estetik teorisini ortaya koymak ister. Estetik teorinin estetik pratik ile birlikte gitmesi çağımıza özgü bir niteliktir diyebiliriz. Bu bağlamda tez raporunda biyografik bilgi verilme miştir. Öncelikle tez kapsamında gerçekleştirilen eserler teknik ve sanatsal yaklaşımı incelenmiştir. Bu türden kapsamlı araştırmaların Türk Resminde eksikliği duyulan“kendini değerlendirme ve öz eleştiri”yapma olanağını sağlaması bakımından. önemli bir işlevi olduğu açıktır; Çünkü aksi halde bireysel uygulama aşama sında ortaya çıkan fikirlerin bir çoğu sadece sanatçının kendi düşünsel dünyasında yer almaktan öteye gidemez, top luma yansıma olanağı bulamaz.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Withdrawal of the traditions in the 20th century, (especially with the discovery of photograph) overthrow the descriptionist procedures of the art and let the artist's success through this way be meaningless, on the other hand, subjective visual expression, art“sensational”or“conceptual”attitude have come forward. Especially, it is known that Freudism and Marksism resulted to great expansions on humans establishment of its own existence. To some extent today boarders among the fine arts are abolished and descriptionsim has been destroyed. Three dimensional residence arrangements can be architectural, paintly, or statuesque. Well then, artist can use different styles in each its own exhibition and moreover, he can give way to different independent images to a single work. The artists bring out an indefiniteness between what is art and what is not, with ignoring the traditional aesthetical rules, liking criterions and standard of judgment while forcing the limits of this independency. Thus, it is impossible to have a subjective and sincere relation with the art work, and to perceive it with its all dimensions. Contemporary art differentiates in its origin from the art aspects that we are accustomed to. These differences can even take the human being from art's artistic quality to suspects from time to time. It's harder to understand and establish contemporary art rather than the arts we're accustomed to. Not only does the artists exhibit art work, but also; at the same time, he wants to present the aeshetical theory of the arts. We can say that it belongs to our age to have both aeshetical theory and aesthetical practices go on parallel. In this consistency, there is no such biographical in the thesis. Firstly, works that are fulfilled under the scope of thesis have been analyzed with the technical and artistic approach. It is clear that this kind of extended researches in Turkish Paint, has an important function which enables us to“self-evaluation and self critism”; because, otherwise some of the ideas coming to existence on the level of individual appliances can't go further except being only the image world in the mind of the artist and can't a chance to reflect through society.