Yugoslavya Federal Cumhuriyeti'nin çöküşünden sonra Türkiye'nin Balkanlar üzerindeki siyasal etkisi (Bosna Hersek örneği)
Political impact of Turkey on the Balkans after the collapse of the Federal Republic of Yugoslavia (Case of Bosnia and Herzegovina)
- Tez No: 510676
- Danışmanlar: PROF. DR. NEBİ MEHDIYEV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Balkan Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
Yugoslavya'nın dağılmasıyla birlikte komünist sistemlere ayrılmış birçok Balkan ülkesi krize sürüklenmiştir. Bu ülkelerin bazıları ortaya çıkan kaosun olumsuz etkilerini atlatmış; bazıları Yugoslavya'yı terk etmek istemiş, fakat Yugoslavya iç savaşla karşı karşıya kalmıştır. Yugoslavya'nın parçalanmasından sonra Federasyon'un bir parçası olan cumhuriyetler bağımsızlıklarını kazanmış ve bu cumhuriyetlerin bazıları ilerleyen süreçte AB ve NATO'nun bir parçası haline gelmiş, bazıları da AB ve NATO üyesi olma yoluna girmiştir. Bosna-Hersek Sosyalist Cumhuriyeti (SRBH), Yugoslav Sosyalist Federal Cumhuriyeti'ndeki altı cumhuriyetten biriydi. 1992 yılı Nisan ayında Bosna-Hersek Cumhuriyeti adıyla değiştirildiğinde bağımsızlığını kazanmıştır. Bağımsızlığının ilanından sonra, 1995 yılına dek devam eden bir savaş başlamıştır. Bu savaş, Dayton Anlaşmasının imzalanarak yeni bir Bosna-Hersek'in ortaya çıkmasıyla sona ermiştir. Bu tezin amacı, Yugoslavya'nın parçalanması sonrasında etkilerinin siyasal analizini yapmaktır ve Türkiye'nin Balkan ülkeleri üzerindeki etkilerini siyasal analiz etmektir. Özel bir bölüm Türkiye'nin Bosna-Hersek politikasını analiz etmektedir; çünkü Bosna-Hersek, Türkiye'nin dış politika stratejisi, derin tarihi, kültürel ve sosyal bağlamlarda her zaman ayrıcalıklı bir yere sahip olan ülkelerden birisi konumundadır. ANAHTAR KELİMELER: Türkiye, Yugoslavya, Bosna-Hersek, Balkanlar, Siyaset, Dağılma, Siyasi Sistem, Süreklilik ve Değişim
Özet (Çeviri)
With the disintegration of the Federal Repbulic of Yugoslavia, many Balkan countries, separated by communist systems, have been dragged into crises. Some of these countries have overcome the negative effects of this war; some wanted to leave Yugoslavia, but Yugoslavia faced civil war. After the disintegration of Yugoslavia, the republics, which were part of the Federation, gained independence and now some of these republics are part of the EU and NATO, while some are in the way of becoming EU and NATO members. The Socialist Republic of Bosnia and Herzegovina (SR BH) was one of six republics in the Yugoslav Socialist Federal Republic. When it changed in the name of Republic of Bosnia-Herzegovina in 1992 April, it gained its independence. After the declaration of independence, a war that went on until 1995, began. This war ended with the signing of the Dayton Agreement and the emergence of a new Bosnia-Herzegovina. The aim of this thesis is to analyze the impact of Tureky's politics impact on Balkan countries and Bosnia and Herzegovina after the collapse of Yugoslavia. A special section is to analyze Turkey's policy on Bosnia and Herzegovina; because Bosnia and Herzegovina, Turkey's foreign policy strategy, deep history, location is one of the countries that has always privileged place in the cultural andsocial context. KEYWORDS: Turkey, Yugoslavia, Bosnia and Herzegovina, the Balkans, Politics, Distribution, Political System, Continuity and Change