Türk aydınının din anlayışı -Nurettin Topçu örneği-
Religious understanding of Turkish intellectuals and example Nurettin Topçu
- Tez No: 510680
 - Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ŞİRİN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Din, Tarih, Religion, History
 - Yıl: 2018
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 98
Özet
Din kavramının toplumsal bir vaka olarak değerlendirilmesi hem geçmişte hem de yaşadığımız aktüel hayatta sadece din adamlarının, akademik karakterlerin değil aydınların da ilgisini çekmeye devam etmektedir. Çünkü din kavramı artık dünyanın pek çok coğrafyasında ve ülkemizde de geçmişte olduğu gibi gücünü bütün toplumsal katmaların üzerinde hala daha hissettirmeye devam etmektedir. Bu nedenle din kavramı üzerinde tarihsel veya güncel tanımsal tartışmaların dışında kalarak bir çalışma yapılmasının gerekli olduğu görülmüştür. İslam'ın toplumumuzdaki bütün insanların genetik kodlarına kadar kendini hissettirdiği memleketimizde din kavramının pek çok üreten insan için ilgi odağı olması kaçınılmaz görünmektedir. Dolayısıyla toplumumuz açısından fark edilmesi gayet açık olan dini düşünce ve davranışların sosyolojik bir resminin çizilmesinin bütün sosyal bilimcilerin önemli hedefleri arasında yer almaya başladığını görmekteyiz. Yapılan bu çalışmada, konumuz hakkında yeni bir fikir veya düşünce oluşturmanın ötesinde; her zaman gündem belirleyen özelliklere sahip olduğuna inandığım, Türk aydınlarından düşünce, siyaset ve fikir adamı Nurettin Topçu'nun, her daim etkisini halk üzerinde artırmaya devam eden din olgusu hakkında nasıl bir duruş ve davranış içinde bulunduğunu anlatmaya çalıştım. Topçu'nun din konusunda ne tür görüşlere sahip olduğunu, dönemin şartlarını göz önüne alarak çalışmamda yer vermeye çalıştım. Üzerinde çalıştığım bu bilimsel araştırmanın gayesi Nurettin Topçu'nun yaşadığı dönemsel kesit içerisinde din konusunda ne düşündüğüne dair adı geçen kişinin gözünden bir perspektif sunabilmektir.
Özet (Çeviri)
The evaluation of the concept of religion as a social event continues to drive the attention, not only the clergy, academic characters but also the intellectuals, both in the past and in the present life we live in. Because the notion of religion is now in many geographies of theworld and in our country as it was in the past, it still continues to make its power on all socialcohesion. For this reason it has been seen that it is necessary to carry out a study by excluding the historical or current descriptive discussions on the concept of religion. It is inevitable that the concept of religion in our homeland, where Islam feels itself to the genetic codes of all the people in our society, is the focus of attention for many producing people. Therefore, we can see that drawing a sociological picture of religion's attitudes and behaviors, which are very obvious in terms of our society, is beginning to be among the important targets of all social scientists. In this work I have done in this work, I think about how the Nurettin Topçu of Turkish intellectuals, who I always think,has an agenda setting and agenda-setting features beyond creating a new idea or idea about the subject, posture and behavior in which you are in, what kind of views you have in this issue, taking into account the circumstances of the period I tried to give. The work of this scientific research I am working on,is to present a perspective in the periodic section of Nurettin Topçu's life in the eyes of the person who said what he thinks about religion.