Neoliberal ceza devleti ve kitlesel hapsetme
Neoliberal penal state and mass incarceration
- Tez No: 510717
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GALMA AKDENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Law, Political Science, Sociology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
20.yy'ın son çeyreğinde dünya ekonomileri daha önce görülmediği kadar eşgüdümlü bir biçimde dönüşüm içine girmiştir. Küreselleşme olarak da adlandırılan bu süreçte birbiriyle uyumlu neoliberal ekonomik reformların uygulandığı ülkelerde benzer sosyal değişim olguları görülmeye başlanmıştır. Neoliberal siyasetin yarattığı sosyal değişimlerden biri de suç politikası ve cezalandırma rejiminde meydana gelmiştir. Sosyal devletin gerilemesiyle sosyal içerme mekanizmalarından yoksun bırakılan ve yoksullaşan kitlelerin yönetilmesi adına yeni siyaset teknikleri yürürlüğe konmuştur. Yeni polislik biçimleri, ceza yasaları ve infaz uygulamalarının yol açtığı süreç bunlardan biridir. Kısa zaman dilimi içinde hükümlü ve tutuklu sayısını radikal oranda arttırması olgusuna kitlesel hapsetme denmektedir. Kitlesel hapsetme, neoliberal ceza devletinin yoksulluğun yönetilmesi sürecinde başvurduğu tekniklerden biri olmaktadır. Türkiye hapishanelerinin nüfusu 2005'ten 2017'ye kadar 3,5 katına çıkmıştır. Bu çalışmayla, 21.yy'da Türkiye'de bulguları beliren kitlesel hapsetme rejiminin kaynağı sorgulanmaktadır. Ana sorun, Türkiye'de gelişmiş kapitalist ülkelerde şahit olunduğu ölçüde neoliberal ceza devletine dayanan fikir ve uygulamalardan kaynaklanan bir kitlesel hapsetme rejimi görülüp görülmediğidir. Bu soruya getirilecek cevapla amaçlanan, toplumun binde üçünü barındıran ve daha fazlasını kapsamına alma ihtimali olan kurum ve uygulamaları bilimsel açıdan sorunsallaştırmaktır. Araştırma nesnesi ele alınırken yalnızca ceza adaleti literatürü değil, ceza hukuku, idare hukuku, kriminoloji, politik ekonomi, çalışma ekonomisi, siyaset felsefesi ve sosyolojisi, hukuk felsefesi ve sosyolojisi literatürüne ağırlık verilmiş; bunun yanı sıra istatistiklerden de geniş ölçüde faydalanılmıştır. Nicel veriler ve somut duruma ilişkin yorumlar günümüz koşullarında iddia edildiği yönde bir cezalandırma rejimi olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
In the last quarter of the 20th century, economies around the world have transformed in a synchronized fashion. In the process also called globalization, countries going through similar neoliberal economic reforms have begun to experience similar social changes as well. One of the results of the new neoliberal politics has been changes in the criminal policy and punishment regime. New political techniques have been put into effect in order to govern the masses, depriving them of social inclusion mechanisms and increasing their poverty as a result of shrinking of the welfare state. The mechanism combined new forms of policing, criminal laws and the sentencing practice is among these techniques. This is called mass incarceration for the fact that the number of convicts and detainees is increased in a short period of time. Mass incarceration is one of the methods that the neoliberal penal state refers to when governing poverty. The prison population in Turkey has increased 250 % between 2005 and 2017. This study explores the cause of the mass incarceration regime in Turkey which has become apparent in the beginning of the 21st century. The main question here is whether the trend towards the mass incarceration regime in Tukey can be explained using the theory of neoliberal penal state, by comparing its experience from developed capitalist countries. The aim of this query is to scientifically examine the institutions and practices that currently hold under supervision almost three individual of a thousand population, with still increasing capacity to hold even more. The subject was approached from various perspectives, including criminal justice literature, but also to criminology, criminal law, administrative law, philosophy of law, law and society, labor economics, political economy, political philosophy and political sociology. Publicly available statistics and data have been used extensively to demonstrate relevant trends in Turkey. It was concluded that observable trends can indeed be interpreted as a reflection of a new punishment regime.