Biyoloji öğretmenlerinin eleştirel düşünme düzeyleri: Trabzon örneği
Critical thinking level of biology teacher's: Trabzon example
- Tez No: 510718
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ARZU SAKA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoloji Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışmanın amacı, biyoloji öğretmenlerinin eleştirel düşünme düzeylerini çeşitli değişkenler açısından incelemektir. Araştırmanın örneklemini 2016-2017 eğitim ve öğretim yılı bahar döneminde, Trabzon il merkezinde bulunan rastgele seçilmiş 18 devlet lisesinde görev yapan biyoloji öğretmenleri oluşturmaktadır. Araştırmada“Kişisel Bilgi Formu”,“Kritik Düşünme Düzeyi Ölçeği”olan“Kalifornia Eleştirel Düşünme Eğilim Ölçeği (CCDTI)”anketi kullanılmıştır. Bu çalışma kapsamında eleştirel düşünme düzeyi anketine katılan 30 biyoloji öğretmenine ulaşılmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen“Kritik Düşünme Düzeyi Ölçeği (CCDTI)”anket verileri SPSS 21 istatistik paket programı ile analiz edilmiştir. Öğretmenlerin eleştirel düşünme düzeylerinin cinsiyet, mezun olunan fakülte ve eğitim durumlarına göre farklılaşıp farklılaşmadığını tespit etmek için“bağımsız örneklem t testi”nden, mesleki kıdeme göre farklılaşıp farklılaşmadığını belirlemek için“tek yönlü anova testi”n den yararlanılmıştır. CCTDI'nın alt boyutları ile ilişkisini belirlemek amacıyla“Pearson Korelasyon Analizi”nden yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine critical thinking levels of biology teachers in terms of various factors. The sample of this study consists of 18 randomly selected biology teachers who worked in government high schools in Trabzon city center during 2016-2017 term.“Personal İnformation Form”and“Critical Thinking Level Scale (CCDTI*)”survey are used in this study. Within the scope of this study, 30 biology teachers attended critical thinking level survey. The data gained from CCDTI is analysed with SPSS 21 packet programme. To determine whether teacher's critical thinking level changes considering their gender,the school they graduated from and their education level,“unpaired t test”is used and to determine whether this level changes considering their professional seniority,“One way anova test”is used.“Pearson Corelation Analyze”is used to determine the relation betwen CCDTI and its subdimensions.