Fiziksel kanıtların ve gastronomik lezzetlerin müşteri memnuniyetine etkisi: Kırsal destinasyona yönelik uygulama Sertavul örneği
Effect of physical evidence and gastronomic flavours on customer satisfaction: Implementation for rural destination, Sertavul example
  1. Tez No: 751572
  2. Yazar: OĞUZHAN SATIROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Kırsal alanda faaliyet gösteren gastronomi işletmeleri, destinasyonların sürdürülebilirliği açısından önem arz etmektedir. Bu sürdürülebilirlik, bu işletmeleri tercih eden kişilerin memnuniyetlerinin sağlanması ile elde edilebilir. Fiziksel kanıt faktörleri ile müşterilerin gastronomi deneyimlerinin, memnuniyete ilişkin algıları arasında herhangi bir ilişki olup olmadığı ve hangisinin kişiler için daha çok motive kaynağı olduğunu bulmak araştırmanın temel amacıdır. Bu çalışmada fiziksel kanıt ve gastronomik lezzetlerin, misafirlerin memnuniyeti üzerindeki etkisinin ölçülmesi hedeflenmiştir. Çalışmada evrenini Mersin ili Mut ilçesine bağlı Sertavul bölgesinde faaliyet gösteren gastronomi işletmelerini tercih eden misafirler oluştururken, çalışma örneklemini 2021 yılı Ağustos ayında ilgili bölge işletmelerini tercih eden 508 kişiden oluşmaktadır. Çalışmada veriler, anket tekniğiyle toplanırken verilerin analizinde AMOS programının 23. versiyonu ve SPSS programının 27. versiyonu kullanılmıştır. Araştırma sonucunda kişilerin Sertavul bölgesinde faaliyet gösteren gastronomi işletmelerini tercih etmesinde, fiziksel kanıt faktörleri ve gastronomik lezzetlerin istatistiksel olarak anlamlı pozitif etkiye sahip olduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Gastronomy businesses operating in rural areas are important for the sustainability of destinations. This sustainability can be achieved by ensuring the satisfaction of the people who prefer these businesses. The main purpose of the study is to find out whether there is any relationship between physical evidence factors and customers' perceptions of their gastronomic experiences, satisfaction, and which one these is the most motivating source for people. In this study, it was aimed to measure the effect of physical evidence and gastronomic flavours on customers satisfaction. The universe of the study consisted of the guests who preferred gastronomy businesses operating in Sertavul region of Mut district in Mersin province, while the study sample consisted of 508 people who preferred the relevant regional businesses in August 2021. While the data were collected by the questionnaire technique, the 23rd version of the AMOS program and the 27th version of the SPSS program were used in the analysis of the data in the study. The results of the study shows that physical evidence factors and gastronomic flavours have a statistically significant positive effect on people's preference for gastronomy businesses operating in the Sertavul region.