36-47 aylık çocuklara ve annelere uygulanan motor gelişim destek programının çocukların motor gelişimine etkisinin incelenmesi
A study on the effect of motor development support program as provided to 36-47 month children and mothers on the motor development of children
- Tez No: 510770
- Danışmanlar: PROF. DR. AYSEL KÖKSAL AKYOL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu araştırma, 36-47 aylık çocuklara ve bu yaş grubu çocuğa sahip annelere uygulanan motor gelişim destek programlarının çocukların motor gelişimine etkisinin belirlenmesi ve çocuklara uygulanan program ile annelere uygulanan programın etkilerinin karşılaştırılması amacıyla yapılmıştır. Araştırmada, ön test, son test ve kalıcılık testi kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubu; 36-43 aylık 13 çocuk (deney I), 36-43 aylık çocuğa sahip 10 anne (deney II) ve 36-43 aylık 12 çocuk (kontrol grubu) olmak üzere toplam 35 katılımcıdan meydana gelmiştir. Veri toplama aracı olarak, çocuklar ve aileleri hakkında bazı bilgileri elde etmek amacıyla araştırmacı tarafından hazırlanan genel bilgi formu ile çocukların motor gelişimlerini değerlendirmek amacıyla Peabody Motor Gelişim Ölçeği-2 (PMGÖ-2) kullanılmıştır. Araştırmada sonuç olarak; kaba motor boyutuna ait denge alt boyutundan elde edilen ön test ve son test puanları incelendiğinde, kontrol grubundaki çocukların ön test ve son test puanlarında istatistiksel açıdan anlamlı (p>0,05) bir farklılık görülmezken, 36-47 aylık çocukların motor gelişimlerinin desteklenmesi amacıyla uygulanan Ç-MOGDEP ile A-MOGDEP sonrasında deney I ve deney II grubundaki çocukların ön test ve son test puanlarında anlamlı (p0,05) bir farklılık görülmemiştir.
Özet (Çeviri)
The aims of this research were to identify the effect of motor development support program, applied to 36-47 month children and mothers who have children from the same age group, on the motor development of children and to compare the effects of programs applied to children and mothers. This research was based on pre-test, post-test and retention test quasi-experimental design with control group. The study group of this research consisted of 35 participant in total; 13 children who are 36-43 month old (experimental group I), 10 mothers who have 36-43 month old children (experimental group II) and 12 children who are 36-43 month old (control group). General information form developed by the researcher to make inquiries about children and their families and Peabody Motor Development Scale-2 (PDMS-2) to evaluate motor development of children were used as the data collection tool. Based on the research results, when pre-test and post-test scores obtained from stationary sub-dimension of gross motor dimension analyzed, it is identified that while there was no statistically significant difference (p>0,05) between pre-test and post-test scores of children in control group, there was statistically significant difference (p0,05) between pre-test and post-test scores of children in experimental group I, experimental group II and control group.