Asansörlerde halat ömrünü etkileyen parametrelerin ve yeni nesil asansörlerin incelenmesi
Investigation of parameters affecting to the stell wire rope lifetime in elevators and new generation of elevators
- Tez No: 510777
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OSMAN SİMAV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Asansörler günlük yaşamda evden işyerine, hastaneden seyir kulelerine birçok alanda insan ve yük taşımada vazgeçilmez birer iletim aracı haline gelmiştir. Artan yüksek binaların sayısı, bina kullanım yoğunlukları ve asansör trafik yoğunluğu gibi problemler mühendisleri bu konularda yeni çalışmalara yönlendirmiştir. Asansörlerin seyir konforu şartlarında can ve mal güvenliği içinde kullanımı doğru tasarım, imalat ve bakım süreçlerine bağlıdır. Yapılan araştırmalara göre asansörlerin güven içinde kullanımını etkileyen parametreler 80-100 civarındadır. Bu çalışmada en önemli parametrelerden biri olan çelik halatların ömrünü etkileyen parametreler ele alınmıştır. Halatların güvenli bir şekilde görevini ne kadar süreyle yerine getirebileceğinin tespit edilebilmesi bu parametrelerin ve etkileme seviyelerinin bilinmesine bağlıdır. Kullanım esnasında eğilme yorulmasına uğrayan tel halatlarda, halat ömrü üzerinde etkisi bulunan tasarım, imalat ve işletim parametrelerinin etkileri teorik olarak incelenmiştir. Çelik halatlar, sadece asansörlerde değil diğer kaldırma ve iletim makinelerinin de en önemli elemanlarından biridir. Söz konusu makinelerin emniyet içerisinde ve uzun ömürlü kullanılabilmesi noktasında işletmenin koşulları açısından uygun halat kullanımının, periyodik bakımlarla kontrollerin zamanında yapılmasının ve halat ömrüne etki eden faktörlerin bilinerek ona göre hareket edilmesinin önemi ortaya konmuş, ayrıca günümüzde kullanılan ve geliştirilen yeni nesil asansörlerdeki teknik gelişmeler incelenmiştir. Tez çalışması sonunda halat kullanarak taşıma yapacak tasarımcılar için dikkate alması gereken hususların, imalat esnasında üreticilerin hangi kriterlere riayet etmeleri gerektiği, kullanıcıların ve bakımcılara uzun halat ömrü için rehberlik edecek bir kaynak çalışması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Elevators have become an indispensable means of transportation in everyday life from home to workplace, from hospital to navigation, and to many inland people and freight transport. Problems such as increased number of high-rise buildings, building usage intensities and elevator traffic intensity have led engineers to work on these issues. The use of elevators in safety of life and property under navigational comfort conditions depends on proper design, manufacturing and maintenance processes. According to the researches carried out, the parameters affecting the safe use of elevators are around 80-100. One of the most important parameters in this study is the parameters affecting the life of steel ropes. The ability to determine how quickly ropes can safely perform their task depends on knowing these parameters and their impact levels. In wire ropes subjected to bending fatigue during use, the effects of design, fabrication and operation parameters which have an effect on the life of the rope have been theoretically investigated in this study. Steel ropes are one of the most important elements not only in elevators but also in other lifting and conveying machines. At the point where these machines can be used safely and durably, the importance of using the appropriate ropes, periodic maintenance and timely control of the factors affecting the lifetime of the rope has been emphasized and technical developments in the new generation elevators used and developed have been investigated. In this studey it is aimed to provide a document for designers to carry rope using, what criteria manufacturers should observe during manufacturing, and guidance for long lifetime of rope for users and maintenance personnel.