Bilgisayar destekli asansör ve dizaynı
The Evalator dizayn by computer programming
- Tez No: 39948
 - Danışmanlar: DOÇ.DR. ERTUĞRUL BALTACIOĞLU
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Makine Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering, Mechanical Engineering, Civil Engineering
 - Yıl: 1995
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Erciyes Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Sayfa Sayısı: 75
Özet
-V- ÖZET Bilgisayar yardımı ile tasarım (CAD), imalatın tasarım aşama sının ayrılmaz bir parçası haline gelmiştir. Bu amaçla çok değişik CAD sistemleri kullanılmaktadır. Genel amaçlı bir CAD sisteminde oluşturulan bir çizim veri tabanı kullanılarak herhangi bir yüksek seviyeli programlama dilinin işleyebileceği bir cisim dosyası üretim halindedir. Bu çalışmada asansör tahrik grubu ele alınmıştır. Asansör tesisatının tahrik grubu önce hesaplanmış ve bu- hesaba uygun Çizimler üretilmiştir. Tahrik grubuna dahil olan elemanlar, elektrik motoru, elastik kap lin, fren tertibatı, dişli kutusu, tahrik kasnağı ve halattır. Asansörlerde halat seçiminde önemli bir konu olup bu secim çeşitli halat türlerine göre standart hale getirilmiştir. TSE'nin standart hale getirdiği TS 1918 halat, serisi göz önüne alınarak Basic programlama dilinde optimal halat seçimi için bir bilgisayar programı gel iştir i İmişt ir. TS 1812 esas alınarak oluşturulan bilgisayar programı vasıtasıyla asansör projesi çok kısa bir sürede elde edilmektedir. Program çalıştırıldığında değişkenler klavyeden girilerek çıktılar printerden alınmaktadır. Böylece standart proje hazırlanması gerçek leş t. ir i İmektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Computer aided design the electric motor, elastic coupling, brake unit, gear bo:t, drive drum and the ropes. Rope which is accessory of lift is very important to carry load at lifts» Choosing of rope at lifts and other lifting machines is very important subject which has been standardised according to TS 1918. Considering TS 1918, a computer program which using basic language was development fad chooser» of optimum rope. Choosing of rope with this program obtained would be quickly and safely done by engineers and manufacturers. In this work it's been prepared a computer program due to TS - 1812, which optains the lift. project quickly. The project can be prepared after running the program and inputting the variable dates. Finally standard projects will be practically prepared with this program.