Rusya Federasyonu'nun Diaspora politikası
Diaspora policy of Russian Federation
- Tez No: 510804
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İRFAN KAYA ÜLGER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
“Rusya Federasyonu(RF)'nun Diaspora Politikası”başlığı altında ele alınan bu tez çalışması; SSCB'nin dağılması sonrasında ortaya çıkan cumhuriyetlerden Rusya'nın uluslararası hukuk bağlamında halef devlet statüsünü tercih edişi ve Sovyet coğrafyasındaki mirası sahiplenmesi hususunda, RF dışında yaşayan azınlık Ruslarına uyguladığı politikaları inceleme amacındadır. Soğuk Savaş'ın sona ermesiyle, uluslararası sistemde ve Avrasya'da ortaya çıkan güç boşluğu, bölgesel ve küresel etkisi bulunan devletler tarafından doldurulmaya çalışılmıştır. Bu bağlamda tezimde SSCB'den ayrılan devletlerdeki Rusların durumları ele alınmıştır. Sovyet Rusya'nın dağılmasıyla ortaya çıkan 15 cumhuriyetin içinde en güçlü konumda olan Rusya Federasyonu dışında yaşayan belirli oranlarda Rus nüfusu bulunmaktadır. RF diasporadaki Ruslara yönelik belirleyeceği politikaları, 1900'lü yılların başında çeşitli düşünürlerce ortaya çıkan Avrasyacılık düşüncesinin revize edilmesinden, yararlanarak oluşturmuştur. Rusya; Dış Politikasını oluşturmasında önemli rolü olan Avrasyacılık düşüncesi ile birlikte, Rus Ortodoks Kilisesi başta olmak üzere çeşitli kurumlarla istişareler yaparak eski Sovyet mirasına sahip çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis study, under the heading of“The Diaspora Policy of the Russian Federation(RF)”From the republics emerging after the disintegration of the USSR, to examine the policies that Russia applied to the minority Russians who live outside the RF in favor of the successor state status in the context of international law and the ownership of the heritage of the Soviet geography. With the end of the Cold War, the power vacuum emerging in the international system and in Eurasia has been tried to be filled by states with regional and global influences. In this context, the situation of the Russians in the states separated from the USSR is discussed. Among the 15 republics emanating from the disintegration of Soviet Russia, there are Russian populations at certain ratios outside the Russian Federation, which is the most powerful. The RF diasporan policies to be drawn up for the Russians were created by the revision of the idea of Eurasianism emerging in various thinkers at the beginning of the 1900's. Russia; Along with the Eurasian thought, which has an important role in shaping the Foreign Policy, the Russian Orthodox Church, in consultation with various institutions, is in favor of the former Soviet heritage.