Geçmişten bugüne Türkiye'nin göç politikası ve Suriyeli göçmenler bağlamında göç yönetişimi
Migration governance in the past present and Syria Turkey's immigration policy in the context of immigrants
  1. Tez No: 510805
  2. Yazar: ASLI ÇAKI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞERİFE PEKKÜÇÜKŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Göç olgusu, sosyal bilimlerin hemen hemen her dalında çalışılmakta ve araştırılmaktadır. İnsan doğasının dünyaya geliş ve gidişinin ilahi bir yazgısı olarak kabul edilen göç hareketliliği, ilk uygarlıkların kurulduğu tarihten bu yana devam etmiştir. Özellikle 2011 yılında Suriye'de yaşanan iç savaş ile göç konusu başta Türkiye olmak üzere uluslararası alanda üzerinde önemle durulan bir konu olarak bir kez daha gündeme gelmiştir. Sürece ilk olarak insani duygularla yaklaşan Türkiye, Suriyelilerin yaşadıkları mağduriyete göz yummayarak göç konusunda bir takım yasal düzenlemeler gerçekleştirmiştir. Yaşanan bu süreçte kontrol mekanizması her ne kadar merkezi idareye verilmiş olsa da göç yönetişimine ihtiyaç duyulmuştur. Böylelikle merkezi idare ile birlikte sivil toplum örgütleri ve yerel birimler göçmenlere yönelik faaliyetlerde birlikte hareket ederek süreci yürütmüşlerdir. Bu noktada mevzuattaki yetersizliklerin uygulamada yerel yönetimlere ve STK'lara nasıl yansıdığı çalışmada hedeflenen nokta olarak araştırılmıştır. Çalışmada Türkiye'nin göç tarihi incelenmiş ve son yıllarda yaşanan Suriyeli göçmen krizinde Türkiye'nin izlediği politikalar araştırılmıştır. Bu noktada çalışmanın amacı mevzuat üzerinden Türkiye'nin göç politikalarının AB uyum sürecinin etkisiyle değişen yörüngesi incelenmesi ve göç yönetişimin ne denli uygulanabilir olduğunun ortaya konmasıdır. Bu bağlamda Türkiye'de göç yönetişiminde mevzuattan kaynaklı eksikliklerin uygulamalara nasıl yansıdığının tespiti yapılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The phenomenon of migration is studied and studied in almost every branch of social sciences. The immigration mobility, which is regarded as a divine burial of the coming and going of the world of human nature, has continued since the foundation of the first civilizations. In 2011, migration issues, especially with the civil war in Syria, particularly in the international arena, including on the importance Turkey has once again raised as an issue. Unless the upcoming first human emotions Turkey, swept out by a team on immigration grievances of Syrians realized they lived regulations. Although the control mechanism was centralized in this process, migration governance was needed. As a result, civil society organizations and local units, together with the central administration, acted together in activities directed to immigrants. This point has been investigated as a target point in the study of how inadequacies in the legislation are reflected in local administrations and NGOs in practice. The study examined Turkey's history of migration and immigration policies pursued by Turkey in the Syrian crisis has been investigated in recent years. At this point, the purpose of the study of migration policies through legislation in Turkey to examine the effect of changing the orbit of the EU integration process and that migration governance is to establish how applicable. In this context, how to determine whether the application is made to reflect the lack of governance originating from legislation on migration in Turkey.