İklimlendirme sistemlerinde hastane uygulamaları ve örnek uygulama
Applications of HVAC systems for hospitals: a case study
- Tez No: 510810
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERDEM IŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Munzur Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
İklimlendirme sistemleri, kapalı mekanlarda yaşanabilirliğin konfor ve sağlık standartları içerisinde daim ettirilebilmesi için insan hayatında önemli bir yere sahiptir. Bu sistemler kapalı mekanların kullanım amacına göre farklılık göstermekle birlikte mekanın kullanım amacına göre daha dikkatli ve hassasiyet kazandırarak oluşturulmalıdır. Çalışmada kapalı mekanlar içerisinden insan hayatı için en kritik ve önem düzeyi en yüksek olan hastane mahallerinin nasıl iklimlendirilmesi gerektiğini anlatılmaktadır. Sağlık ve konfor iklimlendirilmesi hastaneler için steril şartlar göz önünde bulundurularak yapılır. Oda içerisinde hava resirkülasyonuna izin verilmeyen özel alanlarda (Ameliyathane, yoğun bakım) klima santrali ile tüm havalı sistemlerin psikometrik diyagrama göre yapılması gerektiği anlatılmıştır.Hijyen kavramının mekanı nasıl sterilleştirdiğini, HVAC (Heating Ventilation and Air Conditioning) sistemlerinin steril ve hijyen kavramlarının geçtiği mahallerde nasıl uygulanması gerektiğine yer verilerek detaylandırılmıştır. HVAC (Heating Ventilation and Air Conditioning) sistemlerinin geliştirilmesi sonucunda iç hava kalitesi kavramı da gittikçe önem kazanmaya başlamıştır. Hastanelerde validasyon ölçümlerini direkt etkileyecek olan iklimlendirme ekipmanlarındaki bakım hijyen ve sterilliğin korunmasında son derece önemlidir.
Özet (Çeviri)
Air conditioning systems plays a huge role in human life as it is needed to sustain comfort and health standarts inside closed areas. These systems might differ depending on the usage of closed areas and they should be created with carefulness and precision depending on the usage of the closed area. In this study it is explained how the most critical and one of the most important place for human life, which is the hospital area, should be air-conitioned from the indoor space. Health and comfort air-conditioning for hospitals should be done while complying wit the steril matters. Inside the rooms where air recirculation is not allowed (Operation Room, ICU), all air systems and the air-condition central should be built by psychometric diagram. It is explained with detail that how hygiene sterils the space, how HVAC systems should be applied where hygiene and steril concept is mentioned. As the HVAC (Heating Ventilation and Air Conditioning) systems improve, inside air quailty is getting more importarant. Maintenance for the air-conditioning equipment plays a huge role in maintaining the hygiene and sterilness of the place as it might directly effect the validation readings.