Hastanelerde iklimlendirme uygulamalarının enerji ve ekserjianalizi
Energy and exergy analysis of hvac applications in hospitals
- Tez No: 618187
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSAMETTİN BULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Günümüzde artan çevre, enerji ve ekonomik sorunlara çözüm için ısıl sistemlerde enerji ve ekserji analizinin yapılmasını gerektirmektedir. Hastaneler ve sağlık tesisleri, ısıtma, soğutma, klima ve havalandırma sistemleri (HVAC) için en önemli uygulama alanlarıdır. HVAC sistemleri hastanelerde yoğun olarak kullanılmakta ve önemli bir miktarda enerji tüketmektedirler. Dolayısıyla hastanelerdeki HVAC sistemlerinin enerji ve ekserji analizinin yapılması gerekmektedir. Bu çalışmada hastanelerde kullanılan HVAC sistem ve uygulamaları anlatılmış ve Irak, Süleymaniye'deki Qaladze hastanesindeki termal şartlarla birlikte kullanılan HVAC sistemlerinin termodinamiğin birinci ve ikinci yasalarına göre enerji ve ekserji analizleri yapılmıştır. Yapılan analizlere göre kazan ve klima santralleri için ortalama ısıl enerji ve ekserji verimleri sırasıyla %89, %19.5 ve %81.5, %24; chiller grubunun soğutma performans katsayısı ortalama 4.82 olarak hesaplanmıştır. Hastane iklimlendirilmesinde kullanılan HVAC sistemleri incelenmiş, standartlar ve enerji açısından problemlere çözümler sunulmuştur. Hastanenin değişik mahallerinde sıcaklık, bağıl nem ve hava hızı ölçümleri yapılmış ve ölçüm sonuçları standartlarla karşılaştırılarak analiz edilmiştir. Genelde iç ortamdaki sıcaklık, bağıl nem ve hava hızlarının standartlarda belirlenen sınırlar arasında olduğu tespit edilmiştir. Yaz ve kış mevsiminde değişiklik olmasına rağmen ölçüm sonuçlarına göre bağıl nemin ortalama %30 ve oda sıcaklıklarının ise 24ºC civarında olduğu görülmüştür. İç ortam sıcaklık ve bağıl nemdeki değişimin hastanedeki yoğunluğa bağlı olduğu belirlenmiştir. Hastanedeki değişik odalardaki iç hava kalitesini ve ısıl koşullarını iyileştirmek ve parametrelerin satandartlardaki maksimum ve minimum değerler arasında kalmasını sağlamak için klima santrali ve HVAC sistemlerinin tüm bileşenlerinin sürekli kontrol edilmesi gerektiği görülmüştür. Ayrıca enerji verimliliği açısından tesisatın ve cihazların periyodik bakımlarının yapılması, tesisat izolasayonun yapılması ve tesisatta yanlış uygulamaların düzeltilmesi gerekir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, with increasing environmental, energy and economic problems were require energy and exergy analysis in thermal systems. Hospitals and healthcare facilities are the most important application areas for heating, cooling, air conditioning and ventilation systems (HVAC). HVAC systems are used extensively in hospitals and consume a significant amount of energy. Therefore, energy and exergy analysis of HVAC systems in hospitals should be carried out. In this study, HVAC systems and applications used in hospitals are explained and energy and exergy analysis of HVAC systems used in Qaladze hospital in Sulaymaniyah, Iraq were done in accordance with the first and second laws of thermodynamics with the thermal conditions. According to the analysis, the average values of thermal energy and exergy efficiencies for the boiler and air handling units were 89%, 19.5% and 81.5%, 24%, respectively; The cooling performance coefficient of the chiller group was calculated as 4.82 on average. HVAC systems used in hospital air conditioning have been examined, and solutions have been presented for problems in terms of standards and energy. Temperature, relative humidity, and air velocity measurements were made in different parts of the hospital and analyzed under comparison the standards. In general, it has been determined that the indoor temperature, relative humidity, and air velocities are within the limits determined in the standards. Despite the changes in summer and winter seasons, the relative humidity was found to be around 30% and room temperatures around 24ºC. It was determined that the change in indoor temperature and relative humidity depends on the density in the hospital. All components of the air handling unit and HVAC systems should be constantly checked to improve the thermal conditions and indoor air quality in the various rooms in the hospital and to keep the parameters between the maximum and minimum values in the standards. Also, in terms of energy efficiency, periodic maintenance of the installation and equipments, isolation and wrong applications in the installation must be corrected.