Fen bilgisi öğretmen adaylarının biyolojiye ilişkin tutumlarının, motivasyonlarının ve öğrenme yaklaşımlarının incelenmesi
Investigations on the biological relationship attitudes motivations, and learning approaches of the scientific teacher candidates
- Tez No: 510813
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAHATTİN DENİZ ALTUNOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, Fen Bilgisi öğretmen adaylarının biyoloji dersine yönelik yaklaşımlarını motivasyon, tutum ve öğrenme yaklaşımları açısından incelemektir. Araştırmanın yöntemi İlişkisel Tarama Modeli' dir. Örneklem grubu 581 öğretmen adayından oluşmaktadır. Araştırmanın amacına yönelik olarak biyoloji motivasyonlarını belirlemek için“Biyoloji Motivasyon Ölçeği”geliştirilmiştir. Ayrıca veri toplama araçları olarak, Yenilmez (2006) tarafından uyarlanan Öğrenme Yaklaşımı ölçeği ve Arıcak ve Ilgaz (2007) tarafından geliştirilen Biyoloji Tutum Ölçeği kullanılmıştır. Demografik özelliklerden sınıf düzeyi, akademik ortalama ve akademik başarı algısı değişkenlerinin öğrenme yaklaşımı ölçeği alt boyutları ve biyoloji motivasyon ölçeği alt boyutları üzerindeki etkisini incelemek amacıyla çok yönlü MANOVA, biyoloji tutumu üzerindeki etkisini incelemek amacıyla da çok yönlü ANOVA testi yapılmıştır. Ayrıca, biyoloji tutum ölçeği, öğrenme yaklaşımı ölçeği alt boyutları ve biyoloji motivasyon ölçeği alt boyutları arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla Pearson Korelasyon katsayısı hesaplanmıştır. Sonuç olarak, sınıf düzeyi ve akademik ortalama etkileşimli birleşik bağımsız değişkeni Hedef Odaklı Motivasyonun alt boyutlarından uzmanlaşma hedefi ve duyuşsal yaklaşma hedefi üzerinde anlamlı farklılık, sınıf düzeyi, akademik ortalama ve başarı algısı etkileşimli birleşik bağımsız değişkeni öğrenme yaklaşımının alt boyutlarından anlamlı öğrenme yaklaşımı üzerinde anlamlı farklılık göstermiştir. Tutum üzerinde ise sınıf düzeyi ve akademik ortalama etkileşimli birleşik bağımsız değişkeni ile sınıf düzeyi, akademik ortalama ve başarı algısı etkileşimli birleşik bağımsız değişkeni anlamlı farklılık sağlamıştır. Ayrıca uzmanlaşma hedefi ile tutum, anlamlı öğrenme yaklaşımı, duyuşsal yaklaşma hedefi ve bilişsel yaklaşma hedefi arasında pozitif yönde orta düzeyde, kaçınma performans hedefi' nin tutum ile arasında negatif yönde düşük düzeyde anlamlı ilişki olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The main goal of this study is to analyze science teacher candidates' approaches towards biology in terms of their attitudes, motivations and learning approaches. The model of this research is Relational Screening Model. The sample group consists of 581 teacher candidates. So as to determine, for the purpose of the research, their biology motivations, the“Biology Motivation Scale”was developed. Besides, as data collection tools, Learning Approach Scale, adapted by Yenilmez (2006), and Biology Attitude Scale, developed by Arıcak and Ilgaz (2007), have been used. In order to study the effects of sub-dimensions of Learning Approach Scale and of Biology Motivation Scale on the factors of class levels, academic average and achievement perception, which are demographical features, an all-around MANOVA has been conducted, while an all-around ANOVA test has been carried out to study these effects on biological attitude. Also, with a view to establishing the relationship between Biology Attitude Scale, sub-dimensions of Learning Approach Scale and sub-dimensions of Biology Motivation Scale, Pearson Coefficient of Correlation has been calculated. Consequently, compound independent variable interactive with classroom level, the academic average has shown a meaningful difference in specialization goal and affective approach goal. Compound independent variable interactive with classroom level, academic average and success perception has shown a meaningful difference on meaningful learning approach. Classroom-level and the academic average interactive compound independent variable has shown a meaningful difference on attitude, and classroom level, academic average and success perception interactive compound independent variable has shown a meaningful difference on attitude. Additionally, while specialization goal has a positive moderate relationship with attitude, meaningful learning approach, affective approach goal and cognitive approach goal, it has been observed to have a negative low-level meaningful relation with avoidance performance goal.