Promoting and investigating pre-service middle school mathematics teachers' tpack-practical development in the context of an undergraduate course
Ortaokul matematik öğretmen adaylarının tpab-pratik gelişimlerinin bir lisans dersi kapsamında desteklenmesi ve incelenmesi
- Tez No: 510814
- Danışmanlar: DOÇ. ÇİĞDEM HASER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 288
Özet
Bu çalışmanın amacı, Değerlendirme, Planlama ve Tasarım ve Uygulama olmak üzere üç pedagojik alanda TPAB-P gelişimini hedefleyen Matematik Eğitiminde Teknoloji Kullanımı (METK) dersinde ortaokul matematik öğretmen adaylarının (OMÖA) teknolojik pedagojik alan bilgisi-pratik (TPAB-P) gelişimini desteklemek ve incelemektir. METK dersi, TPAB ve TPAB-P teorik çerçevelerinden yola çıkarak belirlenmiş dönüşümcü yaklaşım, işbirlikli öğrenme, etkinlik destekli öğrenme ve uygulamaya dayalı öğrenme olmak üzere dört ilkeyi temel alarak planlanmış ve uygulanmıştır. Tek durum çalışması deseni kullanılarak 11 OMÖA'nın TPAB-P seviyeleri ön testler, teknoloji entegre edilmiş ön ve son ders planları, gözlemler, araştırmacının saha notları, mikro öğretim, akran ve öz değerlendirmeler ve yarı-yapılandırılmış görüşmelerden elde edilen veri ile belirlenmiştir. OMÖA'nın başlangıç TPAB-P seviyelerinin Değerlendirme alanı ve Planlama ve Tasarım alanında 1. seviye olan Kullanım Eksikliği Seviyesinde olduğu tespit edilmiştir. OMÖA'nın TPAB-P seviyeleri her üç alanda da 1. seviyeden daha yüksek seviyelere yükselmiştir. OMÖA'ları TPAB-P gelişimlerine göre, Çoğunlukla Basit Benimseme Grubu, Çoğunlukla Kaynaştırıcı Uygulama Grubu ve Çoğunlukla Yansıtıcı Uygulama Grubu olan ve sırasıyla 2, 3 ve 4 seviyelerine karşılık gelen üç gruba yerleştirilmiştir. Bulgular, METK dersinin OMÖA'larının TPAB-P gelişimini artırmada etkili olduğunu göstermiştir. Katılımcıların gelişimlerinin ve TPAB-P düzeylerinin bütünsel bir resmini sunmak için her gruptaki katılımcıların bilgileri ve uygulamaları ayrıntılı olarak açıklanmıştır. Araştırmacıların OMÖA'larının TPAB-P gelişimini artırmak ve incelemek amacıyla öğretmen eğitimi programlarında METK dersini verebilmeleri için uygulama temelli ve alana özgü olan METK dersinin prensipleri, tasarımı ve uygulama detayları açık bir şekilde anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study was to enhance and investigate the technological pedagogical content knowledge-practical (TPACK-P) development of pre-service middle school mathematics teachers (PMTs) through the Technology Use in Mathematics Education (TUME) course aiming TPACK-P development in three pedagogical domains: Assessment, Planning and Design, and Enactment. TUME course was designed and implemented based on four principles driven from the TPACK and TPACK-P frameworks which were transformative approach, collaborative learning, activity-supported learning, and practice-based learning. Following the single case study methodology, TPACK-P levels of 11 PMTs were determined from pre-questionnaires, initial and final technology-integrated lesson plans, observations, researcher's field notes, micro-teaching, peer and self-assessments, and semi-structured post-interviews. PMTs' beginning TPACK-P in Assessment domain and Planning and Design domain was detected at level 1, the Lack of Use Level. PMTs' TPACK-P levels increased from level 1 to higher levels in all three domains. According the their TPACK-P developments, PMTs were placed in three groups which were Mostly Simple Adoption Group, Mostly Infusive Application Group, and Mostly Reflective Application Group corresponding to levels 2, 3, and 4, respectively. Findings showed that the TUME course was effective in promoting PMTs' TPACK-P development. Participants' knowledge and practices in each group were narrated to provide a holistic picture of their progress and TPACK-P levels. The principles, design, and implementation details of practice-based and content-specific the TUME course were explicitly reported for researchers to be able to implement the course in teacher education programs to develop and assess PMTs' TPACK-P.