Yeraltında kömür gazlaştırma (YKG) laboratuvar ölçekli deney sonuçlarından faydalanılarak pilot ölçekli kömür sahasının projelendirilmesi ve ekonomik analizi
Underground coal gasification (UCG) lab scale experimental results based pilot scale coal field designing and economical analysis
  1. Tez No: 510820
  2. Yazar: OLGU YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MESUT GÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Kimya Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Energy, Chemical Engineering, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Isı-Akışkan Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Yeraltında Kömür Gazlaştırma, enerji üretiminde kömüre talebin yüksek olduğu dönemler olan 20.yüzyılın ilk yarısında geliştirilmeye başlanmış bir tekniktir. Özellikle ısıl değeri düşük olan kömürlerin geleneksel madencilik metodlarıyla çıkartılmasının maliyetlerine karşı, kömürü yeraltında gazlaştırarak yanıcı gaz elde etmeyi hedefleyen bir yöntem olarak karşımıza çıkmaktadır. Temel olarak kömür damarına inen kuyular yardımıyla kömüre oksijen, su buharı veya hava gibi gazlaştırma ajanı denen maddelerin gönderilmesi ve gazlaşma reaksiyonlarının tetiklenerek kömürden CO, H2 ve CH4 gibi yanıcı gazlar elde etmek amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Underground coal gasification is a technique that has begun to develop in the first half of the 20th century, when demands for coal were high in energy production. Especially against the costs of extracting coal with low thermal value by conventional mining methods, it is anticipated as a method to gasify coal in underground conditions to obtain combustible gas. Basically, it is aimed to send oxygen gas, water vapor or air to the coal as a gasification agent through the wells that come down to the coal vein and to get combustible gases such as CO, H2 and CH4 from it by triggering gasification reactions.