Buzdolabında kapı çektirme mekanizması tasarımı ve uygulama analizleri
Door closing mechanism design and application analysis
- Tez No: 510831
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM MEHMET PALABIYIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Konstrüksiyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Buzdolapları her evde bulunan temel beyaz eşya olarak görevlerini sürdürmekle birlikte gün geçtikçe müşterilere ek fayda sağlayan fonksiyonları da bünyesine eklemektedir. Günümüzde sadece soğutan bir kaptan ibaret olan buzdolaplarından; mekanik ve ergonomik çözümler sunan buzdolaplarına; hatta içerisindeki gıdaları tanıyan ve buna göre yemek tarifleri öneren buzdolaplarına kadar çeşitli ek fonksiyonlar içeren buzdolapları üretilmektedir. Bu çalışmada son kullanıcıya fonksiyonel bir ek fayda sağlayacak bir kapı çektirme mekanizması konu alınmıştır. Buzdolabı kullanıcısının kapıyı tam kapatamaması ve bu durumu farketmemesi sonucu kapının uzun süre açık kalarak enerji israfı ve daha da önemli olarak gıdalarının bozulmasıyla sonuçlanabilir. Çalışılan bu mekanizma sayesinde belirli bir eşik mesafe değerinin altında kapı kendiliğinden kapanabilmektedir.
Özet (Çeviri)
Domestic refrigerators are getting equipped with more functional benefits to the customers while they are still conducting their day to day cooling duties every day. Nowadays, we can observe refrigerators with different specs varies from the ones that are just cold boxes to the refrigerators that are offering ergonomical solutions. Even there are refrigerators in the market that can idenify the food that has been placed inside and suggest meal recipes accordingly. Automatic door pulling and closing mecanism would be an additional function that could be offered to end users will be designed and analysed in this study. In case of the end user not closing the door properly without noticing it may cause energy losses and worse spoiling the perishables and other stored goods. End product of this study will close the door under a certain gap between the door and the fridge.