Uluslararası halkla ilişkiler ve kamu diplomasisi: Soğuk savaş döneminde Türkiye – Amerika Birleşik Devletleri ilişkileri örneği
International public relations and public diplomacy: The case of Turkey and U.S. relations in the cold war era
- Tez No: 510846
- Danışmanlar: PROF. DR. TUĞBA HASDEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halkla İlişkiler, Uluslararası İlişkiler, Public Relations, International Relations
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Eleştirel Kuramda, Robert Cox'un uluslararası ilişkilere taşıdığı hegemonya kavramı, realist yaklaşımdaki hegemonya kavramından farklı anlam taşımaktadır. Cox'a göre hegemonya, aktörlerin sisteme eklemlenerek kapitalist üretim tarzının uluslararasılaştırılmasını ifade etmektedir. ABD; Soğuk Savaş döneminde, kamu diplomasisi aracılığıyla kendi çıkar ve amaçlarına uygun ortam hazırlamış ve Cox'un işaret ettiği hegemonik dünya düzenini kurma çabasına girmiştir. Kamu diplomasisi; hegemonun, diğer ülke halkının tercihlerini maddi kaynaklar, kurumlar, fikirler ve kültür üzerinden hegemon ile tutarlı davranış sergileyecek biçimde yapılaştırmasını olanaklı kılan, uluslararası halkla ilişkiler etkinliğidir. Bu tez; pek çok açıdan ve birçok kez incelen ABD -Türkiye ilişkilerini, bilgiyi iletmenin ötesinde gündem yaratmak, stratejik iletişim kurmak ve ilişki inşa etmek üzere üç boyutlu hegemonya aracı olan kamu diplomasisi çerçevesinde, Marshall Planı filmleri özelinde incelemektedir. Çalışma kapsamında, uluslararası toplumda rızanın inşası ve güç ilişkileri bağlamında meşruiyetin sağlanması meselesi ele alınmıştır. Bu çerçevede, Amerikan yardımlarının kamu diplomasisi aracı olarak kullanılması ve Türkiye'nin uluslararası ekonomiye eklemlenme süreci açıklanmıştır. Marshall Planı filmlerinin; ABD'nin Türk ekonomisine şekil verme sürecinde, Türk siyasal, kültürel ve toplumsal yaşantısını dönüştürmeye yardımcı iletişim aracı olarak kullanılması analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In Critical Theory, the concept of hegemony Robert Cox conveyed to international relations bears a meaning different than the concept of hegemony in the realist approach. According to Cox, hegemony reflects the internationalization of the capitalist mode of production with other actors inducted into the system. During the Cold War, the US prepared the groundwork via public diplomacy in correspondence with its interests and objectives and as Cox pointed out, made efforts to establish a hegemonic world order. Public diplomacy is an international public relations process that enables the hegemon to reconstruct the other nation's preferences exhibiting behaviors that are coherent with the hegemon's in terms of pecuniary resources, institutions, ideas and culture. This thesis examines U.S.-Turkey relations studied from a variety of angles and many different times, through the lens of Marshall Plan movies. It aims to do so within the scope of public diplomacy as a means of hegemony that has three-dimensional aims: to set the agenda, to establish strategic communications, and to build relations that go beyond the transmission of information. Within the scope of this study, the derivation of legitimacy is discussed in the context of the construction of consent in the international community and power relations. In accordance with this, the utilization of American aid as a means of public diplomacy and the process of Turkey's induction into the international economy are also explained. This study also analyses how the utilization of Marshall Plan movies as a subsidiary means of communication aided the conversion of Turkish political, cultural, and social life in the process of the formation of the Turkish economic system.