Nehcü'l-Feràdìs'te zarf fiil kategorisi
The category of adverbial verb in Nahc al-Ferâdis
  1. Tez No: 510863
  2. Yazar: EMEL TEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZİKRİ TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Mahmÿd bin Alì tarafından kaleme alınan Nehcü'l-FerÀdìs, dönemin dil hususiyetlerini yansıtması bakımından Harezm Türkçesi'ne ait önemli bir eserdir. Eseri incelediğimizde, sözün dizimi içerisinde zarf görevindeki fiillerin ve zarf fiil eklerinin, eserin üslÿbuna bağlı bir özellik olarak yoğun bir şekilde kullanıldığını görmekteyiz. Fiilimsi kategorisi içerisinde değerlendirdiğimiz zarf fiil ekleri sözün diziminde fiil fiil tamlamalarında yardımcı unsur olan fiile eklenerek hal, bağlama, şart … gibi fonksiyonlar icrÀ eder. Çalışmamızda, şekle bağlı gramer anlayışının bir sonucu olarak belirli morfemlerin belirli görevler icra ettiği algısından sıyrılarak, fonksiyon esasına dayalı bir ek sınıflaması yapılacaktır. Zarf fiil eklerinin ana/üst fonksiyonları ve bu fonksiyonlara bağlı olarak alt fonksiyonları belirlenecektir. Fonksiyona dayalı bir ek sınıflamasıyla verdiğimiz örnekler ekleşme bilgisi bakımından tahlillerle genişletilmiştir. Çalışma alanı geniş bir örnek yelpazesine muhtaç olduğundan uygulamada zarf fiiller bakımından zengin olan Nehcü'l-FerÀdìs tercih edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Nahc al-Ferâdis, written by Mahmoud bin Ali, is an important work of Khwarezm Turkish in terms of reflecting the language characteristics of the period. When we examine the manuscript, we can see that the words used in the envelope and the adverbial suffixes are used extensively as a feature attached to the style of the work. The suffixes of the adverbial verb suffixes the verb, which is an auxiliary element in the verb-verb verbs, to perform functions such as state, context, condition. In our work, an suffix classification based on the function principle will be done by separating from the perception that certain morphemes perform certain tasks as an end result of the grammatical conception. The main functions of the adverbial verb suffixes and their sub functions will be determined according to these functions. The examples we give with an suffixes classification based on the function are given as detailed analysis. Since the field of study is in need of a large sample, Nahc al-Ferâdis, which is rich in adverbial verbs in practice, has been preferred.