Bellek bağlamında İran sinemasında kadın
Women in Iranian cinema in the context of memory
- Tez No: 510869
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET CAN DOĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 233
Özet
Bu çalışmada, Modern İran Sineması'nın 1997- 2006 yılları arasında çekilen kadın temalı politik filmlerinde kadınların geçmişi (bellekte bastırılan olaylar), nitel analiz yöntemi kullanılarak sinemada bellek bağlamında öne çıkan unsurlar olarak belirlenen,“kimlik”, mekân,“zaman”ve“sembol”başlıkları altında incelenmiş ve inceleme sonucunda, bu filmlerde Devrim karşıtı yönetmenlerin belleği şimdiki zamanın şartları doğrultusunda yeniden inşa ederek protez bir bellek oluşturdukları ortaya konulmuştur. Geçmişin olaylarını bugünün şartları doğrultusunda kendilerine göre yorumlayan yönetmenlerin filmlerinde, olayların öznesi konumunda yer alan kadını, geçmişin pasif ve öteki kadınına inat, daha modern ve mücadeleci bir tasarım içerisinde sundukları da görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, women's sensational history (memories suppressed events) in the women-oriented political films of Modern Iranian Cinema between 1997 and 2006 were evaluated under the heading of“identity”, space,“time”and symbol by using qualitative analysis methode as a result, it was revealed that anti-Revolution directors in these films rebuilt the memory of the present time according to the conditions of the time, and they formed a prosthetic memory.In these films of directors interpreting the events of the past according to their present conditions, it has been seen that the woman who is in the position of the subject of the events is presenting the passive and the other woman in the past in a contemporary, more modern and challenging design.