Bilgi teknolojileri sektöründe proje bazlı işlerde insan kaynaklarına yönelik liderlik modelinin incelenmesi
An analysis of leadership model for human resources inproject based jobs in information technology sector
  1. Tez No: 510886
  2. Yazar: MURAT CAN ARIGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ AKDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Tezin amacı, temel olarak kavramsal bazda insan kaynakları yönetimi, liderlik ve bilgi teknolojileri sektörü gibi konuları incelemek ve genel çerçevelerini değerlendirmektedir. Bununla birlikte çalışmada, insan kaynakları yönetiminin ve bu yönetim yapısının içerisinde liderliğin, süreç yönetimi noktasında işletmeler açısından olduğu önem ortaya konmaktadır. Bu nedenle de çalışmanın sonunda, pratikte konunun işleyişine dair derinlemesine mülakat odaklı olarak bilgi teknolojileri sektöründen yetkililer ile görüşmeler neticesinde konu detaylı olarak ele alınmaya çalışılmıştır. Çalışmanın birinci bölümünde, insan kaynakları yönetiminin bir işletme fonksiyonu olarak önemine değinilmekte ve işletmeler dahilinde insan kaynakları yönetiminin ne şekilde işleyen bir yapısının bulunduğu anlaşılmaya çalışılmaktadır. Çalışmanın ikinci bölümünde, liderlik kavramı ile birlikte kavramın kapsamına ve unsurlarına dair değerlendirmelerde bulunulmaktadır. Bununla birlikte liderlik ile ilgili modeller ve liderlik modellerinin uluslararası anlamdaki değerlendirmeler yapılmaya çalışılmakta, liderliğin uygulamadaki çıktılarına dair incelemelerde bulunulmaktadır. Çalışmanın üçüncü bölümünde ise uluslararası alanda bilgi teknolojileri sektörüne dair bir değerlendirmede bulunulmaktadır. Çalışmanın son bölümünde ise merkezleri İstanbul'da bulunan, Türkiye'nin önemli bilgi teknolojileri sektörüne mensup işletmelerin, konu ile ilintili departmanlarında, farklı konumlarında bulunan yirmi farklı temsilci ile gerçekleştirilen derinlemesine mülakat yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of the thesis is mainly to examine topics such as human resource management, leadership and information technology sector on a conceptual basis and to evaluate the general frameworks. However, it is emphasized that human resource management and leadership within this management structure are in terms of enterprises at the point of process management. For this reason, at the end of the study, the issue was addressed in detail in the context of interviews with the authorities in the information technology sector, with an in-depth interview focus on the operation of the subject. In the first part of the work, the importance of human resource management as a business function is touched upon and it is tried to be understood how a functioning structure of human resources management exists within the enterprises. In the second part of the study, the concept of leadership and the scope and elements of the concept are assessed. However, international models of leadership and models are being tried to be evaluated, and the outputs of the leadership in practice are examined. In the third part of the study, the international field of information technology sector is evaluated. In the last part of the study centers located in Istanbul, Turkey's most important business members of the information technology industry, the issues associated with the department, is located twenty-depth interviews conducted with various representatives located in different locations.