1960 sonrası sanat alanında kadın emeği ve el işinin bir eleştiri aracı olarak kullanımı
The use of woman labour and handcraft as a means of criticism in the field of post-1960s art
- Tez No: 510890
- Danışmanlar: PROF. FÜSUN ÇAĞLAYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Toplumsal yaşamda kadın emeği kültürel ve ekonomik yapı içerisinde önemli bir yere sahiptir. Ev içi yaşamda olduğu gibi sosyal yaşam alanlarında, özellikle Sanayi Devrimi sonrasında önemli bir varlık alanına sahip olan kadınlar, hukuki birçok sosyal haklarını zaman içinde çeşitli mücadelelerle elde etmiştir. Modern dönemde kadın kimliği kamusal alanda aktif rol alsa da, ataerkil toplum içindeki kalıplaşmış görevlerinden kurtulamamıştır. 1960 öncesinde toplumsal mücadeleler olarak kadın emeğinin savunusu feminist hareketi ortaya çıkartırken, sanat alanında da etkileri ortaya çıkmaya başlamıştır. Kadın bedeni, kadın emeği, el işi gibi kadınla eşleşen olgular, tüm bu mücadelelerin sanatçılar için ifade aracı olarak kullanılmasını gerekli kılarken, sanat aracılığıyla eril güce karşı gösterilen tepkilerin de sembolleri olmuştur. Bu çalışmada, feminist hareketle birlikte kadınların kimlik mücadelelerinin tarihsel süreç içindeki aşamalarına değinilecek ve feminist hareketin 1960 sonrası sanat alanındaki etkileri incelenerek; feminist sanat içerisinde kadın emeğinin ve el işinin kullanımı günümüz sanatından sanatçı örnekleri ve yapıtlar üzerinden incelenecektir.
Özet (Çeviri)
Female labour holds a significant place within the cultural and financial structure of social life. Women, who have a fundamental realm of existence both in domestic and social life especially after the Industrial Revolution, have obtained several legal social rights in due course by means of various struggles. Though female identity has taken active role in public sphere in Modern Period, she could not free herself from the stereotyped roles of male-dominated society. Once the argument of female labour as social struggles led the way to feminist movement in advance of 1960s, its effects started to florish in the field of art. In this study, together with the feminist movement, the stages of female identity struggles within historical time course have been mentioned and by going into the effects of feminist movement on post-1960s art, the use of female labour and handcraft has been studied on the basis of specimens of modern artists and art.