Yaz- fiilinin tarihi gelişim süreci
The historical development process of the work 'Writing'
  1. Tez No: 510889
  2. Yazar: BÜŞRA ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSA DUMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
“Yaz-”Fiilinin Tarihî Gelişim Süreci başlıklı bu yüksek lisans tez çalışmasında bu eylemin kullanıldığı en eski metinlerden başlayarak değişik dönemlerde yazılmış eserlerden örneklerle“yazmak”kelimesi ve bu eylemi karşılamak için kullanılan“biti-”kelimesi ve türemiş şekilleri malzeme olarak derlenmiştir. Bu örneklerden yola çıkılarak bu eylemin anlam, ses ve kullanım yerleri tarihi gelişme süreci içinde incelenmeye çalışılmıştır. Çalışma için Eski Türkçe, Orta Türkçe ve Batı Türkçesi dönemlerinden tespit edilen 33 kaynak eser, sözlük, şiir, dizin, düzyazı taranmıştır.“yazmak”eylemi ve bu eyleminin türemiş şekillerinin kullanıldığı paragraflar, öncesi ve sonrasıyla birlikte cümleler, mısralar, beyitler derlenmiştir. Derlenen bu malzeme, Türk dilinin tarihî dönemleri dikkate alınarak tasnif edilmiştir. Çalışma, 1. Bölüm: Anlam Bakımından“Yazmak”Eylemi, 2. Bölüm: Aldığı Çekim Ekleri Bakımından“Yazmak”Eylemi, 3. Bölüm: Aldığı Yapım Ekleri Bakımından“Yazmak”Eylemi, şeklinde üç bölümde ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The thesis work entitled the historical development process of the work“Writing”uses the oldest writings that includes this word and the word“biti”for comparison. Using these writing examples, the historical evolution of its meaning, sounding and use cases are investigated. For this work, 33 literature work from different sources, i.e. dictionaries, poems, indexes and plain texts, have been reviewed from old Turkish, middle Turkish and Western Turkish eras. Paragraphs, sentences and verses that include the word“writing”are collected and classified according to the historical eras of the Turkish language. The work is divided into three main part. The first part is the word“writing”regarding its meaning. The second part is the word“writing”regarding its inflectional suffix and the last part is the word“writing”regarding its derivational affix