Kadın yazarların polisiye romanlarında suç kavramı (1936-2010)
Crime concept in the detective novels of female (1936- 2010)
  1. Tez No: 510892
  2. Yazar: SEMRA ALTUNAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. S. DİLEK YALÇIN ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 248
Özet
Çalışmamızda kadın yazarların polisiye romanlarında yer alan suç kavramları incelenmiştir. İlk bölümde polisiye romanın kısa tarihine, polisiye roman türlerine, Türk edebiyatında polisiye romanın yerine ve çalışmamıza konu olan 27 kadın polisiye romancımıza yer verilmiştir. Polisiye romanın temel unsurunun suç olması ve kadın yazarların romanlarındaki suç kavramlarının belirlenebilmesi için ikinci bölümde, edebiyat sosyolojisi, suç sosyolojisi ve çeşitli suç teorileri ele alınmıştır. Üçüncü bölümde ise, çalışmamıza dâhil ettiğimiz 65 polisiye romandaki suç unsurları bireysel suçlar, organize suçlar ve siyasi suçlar şeklinde üç ana başlık altında incelenmiştir. Polisiye romanların formülleştirilmiş yapısında yer alan suç ve muammayı çözümleyen kişi zamanla değişmiş ve çeşitlemiştir. Bu değişimi de görebilmek adında dördüncü bölümde, incelenen romanlardaki suç ve suçluyu ortaya çıkartan kahramanlar belirlenmiştir. Beşinci bölümde suç aletleri, altıncı bölümde ise suç mekânları ele alınmıştır. Sonuç olarak kadın yazarlarımızın yetkin eserleriyle alışılageldik formüllerin ötesine geçtiklerini ve eril dünyaya mal edilen polisiye edebiyata önemli katkılarda bulundukları ortaya çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
In our work the crime concept of female novelists have been studied. In the first party, biref history of detective novel, types, place of detective novels in Turkish literature and female novelists who are subjects of our work have been included. Due to the the fact that basic elements of detective novels is crime and to specify the crime rhetorics of female novelists in the second part, sociology and literature, crime theories have been considered. In the third part, the crime elements of novels included in our work have been studied under three main title - crime, organized and political crimes. In the formulized structure of detective novels the person resolving mystrey and crime has changed and varied over time. For the sake of seeing this chance in the fourth part, the heroes that revealed crime and criminals in the novels have been denoted. In the fifth part crime tools, whereas in the sixth part crime places have been discussed. To sump up, it has been revealed that our female novelists have gone beyond the usual formulas with their competent works and that they made important contributions to the detective literature which is identified with male writers.