Metropollerdeki butik otellerin iç mekan düzenlemeleri
Interior design of boutique hotels in metropolises
  1. Tez No: 510894
  2. Yazar: HATİCE DİLEK DÖKTÜR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF AYŞE DORA ERDİLEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 356
Özet
Tarihsel süreçlerden geçerek günümüze kadar gelen konaklama yapıları, teknolojinin gelişimi ve ilerlemesiyle birlikte bugünün otelleri haline gelmişlerdir. Zamanla teknolojideki hızın önüne geçilememesi ve yeniçağın popüler kültürünün etkileriyle klasik otel anlayışının değişikliğe uğraması da yeni nesil otel anlayışı olan butik oteller dönemini başlatmıştır. Gelişen teknoloji turizmi olduğu kadar her olguyu değiştirmiş ve ona yeni bir kimlik kazandırmıştır. Bunlardan biri de; artan sanayileşme ve ticaretle oluşan ekonomik güç, kalabalık şehir nüfusları ve yeni doğan ihtiyaçlar şehirlerin yapılarını değişikliğe uğratmış ve şehirlerde metropol kimliği altında yeni bir oluşum başlatmıştır. Bu çalışmadaki amaç; tezin konusu olan metropollerdeki butik oteller araştırılıp gelişen teknoloji ve popüler kültürün etkileriyle iç mekân düzenlemelerinin incelenmesidir. Bu amaç doğrultusunda konaklama yapılarının tarihi oluşumlarından otel formlarına kadarki geldiği süreçler ve sonrasındaki butik otel kimliğine ulaşmaları bilimsel olarak incelenmiştir. Dünyadaki popüler olan metropollerden seçilen butik oteller örnek olarak incelenerek daha sonraki yapılacak çalışmalara kaynak olması ve yeni açılacak olan butik otel yapılarına öneri niteliğinde olması hedeflenmiştir. Son yıllarda popüler hale gelen butik otellerin kendine özgü tasarım anlayışları ve hizmet sunma prensipleri müşterilerin tercihlerini bu otellerden yana yapmalarını sağlamış ve mekân tasarımlarının önemi daha da artmıştır. Tez çalışmasında; metropollerdeki butik otellerin mekânsal düzenlemeleri, tasarımları ve mekân planlamaları incelenerek mekân kurgularının ve kimliklerinin etkileriyle metropol şehirlerde farklı tiplerde butik otellerin nasıl tasarımlara sahip olduğu incelenmiştir. Tez giriş ve onu takip eden beş bölümün ardından sonuç bölümü de dâhil olmak üzere yedi bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, tez konusuna kısa bir giriş yapılmış konunun amacı, kapsamı ve yöntemi belirtilmiştir. İkinci bölümde, konaklama kavramı başlığı altında konaklamanın tanımı, tarihsel gelişimi, konaklama yapılarının çeşitleri ve konaklama yapılarından oteller ele alınarak tarihi gelişimi ve çeşitleri incelenmiştir. Üçüncü bölümde, butik kavramına değinilerek butik otellerin tanımı, ortaya çıkışları, gelişimleri ve çeşitleri incelenmiş bununla beraber butik otellerde mekân oluşturmada tasarım yöntemleri, kurgu ve kimlik kavramları anlatılmıştır. Dördüncü bölümde, metropol kavramı araştırılarak metropolleşmenin butik otel anlayışına etkileri incelenmiştir. Beşinci bölümde, metropollerdeki butik otellerin mekânsal düzenlemeleri kullanıcı gereksinimlerine bağlı olarak genel alanlar ve özel alanlar şeklinde bölümlere ayrılarak incelenmiştir. Altıncı bölümde, dünya çapında popüler olan metropollerden örnekler seçilerek bölge hakkında tarihsel gelişimleri ve metropol olmaları araştırılmıştır. Bu araştırılan metropollerden incelenecek olan örnek butik oteller seçilerek mekânsal tasarımları, mekân kurguları ve kimlikleri incelenmiştir. Yedinci bölümde ise, yapılan araştırma ve incelemelerin analizleri yapılarak sonuçları çıkartılmıştır. Ayrıca konuyla ilgili metropol butik otelleri olma hakkında öneride bulunulmuştur. Anahtar Kelimeler : Konaklama Yapıları, Oteller, Butik Otel, Metropol
Özet (Çeviri)
Accommodation buildings that have been around throughout the historical process, became hotels today with the development and progress in technology. As the growing pace of technology has never slowed down and popular culture of modern era has influenced and transformed the sense of classic hotels, the era of boutique hotels which is the new sense for hotels have risen. The developing technology has changed every thing as much as tourism and has given it a new identity. One of those changes is the emergence of a new formation under the metropolitan identity which transformed the structures of cities with an economic power caused by increased industrialization and trade, crowded urban population and new demands. The aim of this study is to examine the interior design of the boutique hotels in the metropolises which are the subject of the thesis and the effects of the developing technology and popular culture. In line with this purpose, the process in which the historical form of accommodation structures have transformed into hotel form, and then boutique hotel form was analyzed scientifically. The boutique hotels picked from popular metropolises in the world were analyzed as samples and with this analysis it was aimed to provide a basis for future works and suggestion for new boutique hotel structures. The boutique hotels, which have become popular in recent years, have their own design concepts and service-providing principles making customers to prefer them and space design to become even more important. In the thesis study, interior designs, arrangements and space planning of boutique hotels in metropolises were analyzed and design types of various boutique hotels in metropolises were observed regarding their space setups and identities. The thesis consists of seven chapters, including introduction which is followed by five chapters and final chapter. In the first part, a brief introduction to the thesis, its purpose, scope and method were stated. In the second chapter, the definition of accommodation under the title of accommodation, its historical development, the types of accommodation structures and their history and types were analyzed regarding hotels. In the third chapter, the definition, emergence, development and types of boutique hotels were explained by referring to the concept of boutique, together with the concepts of design methods, setups and identity in creating boutique spaces. In the fourth chapter, the concept of metropolis was examined and the effects of metropolization on boutique hotel concept were analyzed. In the fifth chapter, the space arrangements of boutique hotels in metropolitan areas are divided into general areas and special areas, depending on the demands of the users, and analyzed. In the sixth chapter, examples from popular metropolises around the world were picked and their historical developments and metropolization processes were analyzed. Sample boutique hotels in these metropolises were selected and their space designs, space setups and identities were examined. In the seventh section, the results from the researches and analyzes were concluded. In addition, suggestions for boutique hotels in metropolises were made. Keywords : Accommodation Structures, Hotels, Boutique Hotel, Metropolis