Analysis of urban freight distribution and a city logistics model for İstanbul
Kentsel yük dağılımı analizi ve İstanbul için bir şehir lojistiği modeli
  1. Tez No: 881568
  2. Yazar: KADRİYE BÜŞRA YILMAZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA NECATİ ARAS, PROF. DR. İLHAN OR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 338
Özet
Metropollerdeki yoğun nüfus artışı; talebin artması, trafik sıkışıklığı ve çevresel bozulma gibi birçok sorunu beraberinde getirmektedir. Bu da kaynakların daha verimli kullanılmasını ve sorunların daha hızlı çözülmesini gerektirmektedir. İstanbul, 15.6 milyon nüfusuyla Türkiye'nin en kalabalık şehridir. Lojistik sektöründe yaşanan sorunlar ve İstanbul'un lojistik faaliyetlerinin mevcut durumu nedeniyle, İstanbul için sürdürülebilir ve verimli bir lojistik ve yük taşıma sistemi sağlayan bir şehir içi lojistik planına ihtiyaç duyulmaktadır.“Şehir lojistiği”kavramı, nüfusun yoğun olduğu şehirlerde yaşam kalitesinin artırılması ve maliyetlerin düşürülmesi için yük taşımacılığının yönetilmesi, trafik sıkışıklığının azaltılması ve lojistik faaliyetlerin çevresel etkilerinin en aza indirilmesini amaçlamaktadır. Bu tez, İstanbul'un şehir içi lojistik problemlerini iyileştirmek amacıyla yük akışlarının mevcut durumunu analiz etmeyi ve doğrusal bir optimizasyon modeli ve çözüm metodolojisi geliştirmeyi amaçlamaktadır. Başlangıçta, şehir içi ulaşım ağı ve belirli kriterler baz alınarak İstanbul 105 bölgeye bölünmüş, arz ve talep noktaları belirlenmiştir. Bu ağ kullanılarak, on farklı ürün kategorisi, dört farklı araç kategorisi ve dört farklı zaman aralığı dikkate alınıp İstanbul'un şehir lojistiği matematiksel programlama kullanılarak modellenmiştir. Model, çeşitli kısıtlamalar altında toplam taşıma ve CO2 emisyon maliyetlerini en iyilemektedir. İstanbul'un gerçek verileri kullanılarak çözülmüştür. Olası problemlerin (yetersiz aktarma merkezi kapasitesi, yoğun elektrikli araç kullanımı, kamyon doluluk oranlarındaki farklılıklar, trafik sıkışıklığı, emisyon sınırlamaları gibi) etkilerini görmek için ise farklı senaryolar hazırlanmıştır. Son olarak sonuçlar analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Intensive population growth in metropolitan cities brings with it many problems, such as increased demand, traffic congestion, and environmental degradation. This requires more efficient use of resources and faster resolution of issues. With 15.6 million inhabitants, İstanbul is by far the most populated city in Turkey. Due to the problems experienced in the logistics sector and the current situation of İstanbul's logistics activities, a city logistics plan for İstanbul is required to provide a sustainable and efficient logistics and freight transportation system. The term“city logistics”aims at effectively managing freight transportation, reducing traffic congestion and minimizing the environmental effects of logistics activities in order to increase the quality of life and reduce costs in cities. This thesis aims to analyze the current state of İstanbul's freight flows and to develop a linear optimization model and solution methodology with the goal of improving the city logistics problems of İstanbul. Initially , based on İstanbul's urban transportation network and certain criteria, İstanbul is divided into 105 zones, and supply and demand points are determined. Using this network, İstanbul's city logistics is modeled using mathematical programming by considering ten different product categories, four different vehicle categories, and four different time intervals. The model optimizes the total transportation and CO2 emission costs under various constraints. It is solved using real data of İstanbul. In order to see the effects of possible outcomes (such as insufficient transshipment center capacity, heavy reliance on electric van usage, different truck utilization rates, traffic density, limitations on emissions, etc.), different scenarios are prepared. Finally, the results are analyzed.