Yeni bir politika dilinin olanaklılığı: Antonio Negri ve imparatorluk tezleri
The possibility of a new policy language: Antonio Negri and imperial theses
  1. Tez No: 510895
  2. Yazar: GÜLDEREN MISIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HİLMİYE YASEMİN ÖZUĞURLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Kapitalist üretim ilişkilerinin 1970'li yıllardan bu yana geçirdiği dönüşüm, sadece ekonomik süreçlerle sınırlı kalmamış, aynı zamanda ideolojilerin değişimi ve kendi içlerinde bölünmelerine neden olmuştur. Bu bölünmelerden en büyük payı, kapitalist üretimi, eleştiri noktasında bulunan klasik Marksist kuramın aldığı söylenebilir. Deyim yerindeyse kuram bu dönemden itibaren kendi içinde bir hesaplaşma devri yaşanmış ve bunun sonucunda farklı kuramsal yaklaşımlar birbirini izlemiştir. Bu yaklaşımların; toplumsal değişim süreçlerinden yeni politik kavramlara ve buradan yeni mücadele şekillerini tarihsel kavrayıştan uzak bir hareketle klasik Marksizm'den ayrışarak, post-Marksizm çatısı altında toplandığı söylenebilir. Bu çalışmada, klasik kuramda yaşanan dönüşümünden hareketle, Marksist gelenekten gelen Antonio Negri'nin Michael Hardt'la kaleme aldığı İmparatorluk çalışmaları neticesinde ortaya çıkan 'yeni bir politika dilinin' günümüze dair yansımaları literatürdeki teorik tartışmalar bağlamında ele alınmıştır. Çalışmanın teorik bir yapısı olması dolayısıyla içerisindeki literatür taramasının sağladığı referanslarla 'yeni politika dilinin' Marksist kuramı yenileme ya da revize etme kapsamında yürütülen tezlerin klasik kuramın temel yapısından ne kadar uzaklaşıldığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The transformation of the Capitalist relations of production from 1970s to today was not only limited to economic process but also caused the transformation of ideologies, and the division inside itself. The Classical Marxist Theory which criticizes Capitalist production took the biggest share of this division. As the phrase goes, the theory made the self-criticism, and different theoretical approaches have occurred. It is possible to say that these approaches gathered under the same roof of Post-Marxism from the processes of the social transformations to new political concepts by separating from Classical Marxism with a movement which is far away from comprehending historically new struggle forms. In this study, with the movement which came from the transformation in Classical Marxism, the reflections of 'the new language of politics' which occurred after the Empire which was written by Antonio Negri and Michael Hardt who came from Marxist tradition are investigated in the context of the theoretical discussions in the literature. It is seen how far away the dissertations which were written in the context of the revision or overhaul of Marxism are from Classical Marxism due to fact that this study has a theoretical structure with the references which are provided by the literature research.