Minimal influence of national culture to corruption, pollution, and harmful working conditions: An empirical contribution to business ethics
Milli kültürün yolsuzluğa, çevre kirliliğine ve sağlık açısından zararlı çalışma koşullarına olan minimal etkisi: İşletmelerin sosyal sorumluluk ve etiğine deneysel bir katkı
- Tez No: 510903
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ORÇUN TÜREGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu çalışma „Sosyal Sorumluluk ve Ahlak "alanına deneysel bir katkıdır: Ekolojik bir düzeyde milli kültürün (Hofstede'ye göre) ahlaki olmayan iş uygulamalarının saptanmasında yani yolsuzluk, çevre kirliliği ve ülkelerdeki sağlığa zararlı çalışma koşullarının ülkeler düzeyinde belirlenmesinde asgari bir rol oynadığını gösterir. Bunun için hipotezler istatistiksel olarak test edilmiştir. Yüksek açıklayıcılığa sahip makroekonomik indikatörleri (Kişi Başına Düşen Brüt Milli Gelir, Ekonomik Özgürlük Endeksi, Demokrasi Endeksi, İnsani Gelişmişlik Endeksi, Gini Katsayısı Endeksi ve Tarımsal İstihdam) barındıran bir modelde Hofstede'nin her altı boyutunun ahlaki olmayan iş uygulamalarını üzerinde çok küçük ya da hiç denilebilecek bir etkiye sahip olduğu tespit edildi. Milli kültür ülkelerdeki ahlaki olmayan iş uygulamalarının boyutunu açıklayamıyor. Ülkelerdeki yolsuzluk, kirlenme ve zararlı iş koşulları boyutunun %80 inden fazlası bu çalışmanın makroekonomik göstergeleri ile açıklanabilir. Uluslararası ticarette, özellikle gelişmekte olan ülkelerde ve eşik ülkelerinde (bunun yanı sıra endüstri ülkelerinde) tedarik zincirindeki incelenen üç adet ahlaki olmayan iş uygulamasına bahane olarak ülkelerin milli kültürü gösterilmektedir. Bu çalışma bu savın bilimsel olarak savunulabilir olmadığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study is an empirical contribution to business ethics: It demonstrates on an ecological level that national culture (according to Hofstede) plays a minor role in determining the levels of the unethical business practices corruption, pollution, and harmful working conditions of countries. For that hypothesis were statistically tested. Together with strong explanatory macroeconomic indicators (gross national income per capita, economic freedom, democracy index, human development index, gini index, and employment in agriculture) all main components of Hofstede's model were found to have no significant influence or very little explanatory power on the investigated unethical business practices. National Culture cannot explain the levels of unethical business practices in countries. More than 80 percent of the levels of corruption, pollution, and harmful working conditions in countries are explained by the macroeconomic indicators of this study. In international business especially in developing and threshold countries (besides in industrialized countries) it is still practice to accept the three unethical business practices in the supply chain by excusing it with culture. This study demonstrates that this argumentation is not scientifically tenable.